Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna CSD



AKTUALNOŚCI Z ROKU: 2016| 2015 | 2014|2011| 2009|2010| 2009 | 2008 | 2007 | 2006


Projekt "Trampolina sukcesu – program aktywizacji zawodowej osób młodych"

Trampolina sukcesu - ulotka(.docx)



XI Gminny Konkurs Matematyczny „Liczę jak komputer”

Dnia 18 maja w Zespole Szkół w Staninie odbył się XI Gminny Konkurs Matematyczny „Liczę jak komputer” pod patronatem Wójta Gminy Stanin. Do konkursu przystąpiło 22 uczniów klas trzecich ze szkół z terenu gminy. Uczniowie mieli do rozwiązania 13 zadań, które przygotowały panie uczące matematyki. Podczas sprawdzania prac uczniowie uczestniczyli w zabawach integracyjnych prowadzonych przez uczennice Szkolnego Koła Religijnego. Uczestnicy konkursu jak i ich opiekunowie zostali ugoszczeni obiadem. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą wiedzą i myśleniem matematycznym i otrzymali pamiątkowe dyplomy. Najlepsi z najlepszych otrzymali dyplomy za I, II i III miejsce oraz nagrody rzeczowe. Główną nagrodą był nowoczesny tablet. Dwóch uczniów do końca walczyło o pierwsze miejsce. Po dwóch dogrywkach okazało się, że obaj je wywalczyli. Pan wójt Krzysztof Kazana stanął na wysokości zadania i ufundował drugi tablet. Zaszczycił również swoją obecnością uczestników konkursu, na zakończenie osobiście wręczył ufundowane nagrody.





Gminny konkurs "1 z 10"

W dniu 17 maja 2016 odbyła się IV edycja konkursu „1 z 10” poświęcony wiedzy na temat powiatu łukowskiego ze szczególnym uwzględnieniem gminy Stanin, organizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Staninie oraz Wójta Gminy Stanin. W czasie trwania konkursu  uczestnicy i ich opiekunowie obejrzeli występ kabaretu z ZS ze Stanina „Mali my” pod opieką Pani Anity Koniecznej i Anny Nowak

Nowoczesny tablet- główna nagroda ufundowana przez Wójta Gminy Stanin Pana Krzysztofa Kazanę trafił w ręce Macieja Izdebskiego ucznia Zespołu Szkół w Tuchowiczu, który pokonał 17 konkurentów. II miejsce zajęła uczennica z ZS w Zagoździu Weronika Białach, a III miejsce Natalia Walo z ZS w Staninie. W jury tegorocznego konkursu zasiedli Wójt Krzysztof Kazana, Przewodnicząca Rady Gminy Stanin Pani Zofia Czubek oraz Krzysztof Gajowy Wójt Gminy Stanin w latach 2001-2010. Organizatorzy konkursu serdecznie gratulują finalistom ich rodzicom oraz opiekunom szkolnym.




ZAPROSZENIE



Regulamin (.pdf)



OGŁOSZENIE Wyników otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadania gminy o charakterze pożytku publicznego w 2016 r. w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu w środowisku szkolnym i wiejskim w zakresie gier zespołowych, tenisa stołowego oraz lekkoatletyki.

Ogłoszenie wyników konkursu(.pdf)



KOMUNIKAT




XI GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY DLA KLAS III"
pod patronatem Wójta Gminy Stanin

Szczegóły konkursu(.pdf)



X edycja projektu Marka Lubelskie zapraszamy chętne firmy (przedsiębiorstwa)
do zgłaszania udziału w programie.

REGULAMIN MARKI LUBELSKIE (.pdf)
Formularz zgłoszeniowy - Marka Lubelskie (.doc)



A Z B E S T - nabór wniosków




Gminne Obchody Dnia Kobiet

Gminny Dzień Kobiet obchodzony w dniu 08 marca 2016r. w Staninie zgromadził około 700 mieszkanek gminy. W programie dla Pań z naszej gminy przygotowane zostało kilka atrakcji. Na początku głos zabrał Wójt Gminy Krzysztof Kazana składając życzenia z okazji święta Pań. Życząc wszystkim Paniom żeby były na co dzień doceniane, kochane i bez względu na sytuacje w jakiej się znajdą zawsze były sobą i aby nigdy się nie zmieniały. Głównym punktem święta Pań był występ kabaretu Kopydłów na czele z Komendantem Leszkiem Benke. Komendant opowiedział co dzieje się w Kopydłowie i remizie OSP oraz uczył młodego policjanta Bemola jak „zarywać” do kobiet. Ruda Misia przygotowywała się do konkursu śpiewania i przedstawiała dziewczynę, która ma największe powodzenie u chłopaków w Kopydłowie. Artyści grający u boku Komendanta, Rudą Miśkę i policjanta Bemola to na co dzień Lidia Kucharska-Segień oraz Mateusz Dewera.

Nie wszyscy ze składu kabaretu mogli przyjechać do Stanina, ponieważ, jak powiedział Komendant Leszek Benke: "Ktoś musiał zostać, żeby krowy wydoić!". Grupa z ponad 30-letnim stażem dobrze wie, jak rozbawić publiczność do łez.

Część artystyczną uświetniły również występy naszej młodzieży szkolnej: Kabaret „Mali My” ze Stanina pod opieką Pani Anity Koniecznej i Pani Anny Nowak oraz Zespół ludowy „Jarzębinki” ze Stanina pod przewodnictwem Pani Jolanty Skwarek.

Na zakończenie uroczystości Panowie na czele z Wójtem wręczyli Paniom słodkie upominki.

Organizator „Dnia Kobiet” Wójt Gminy Stanin serdecznie dziękuje wszystkim Paniom, za przybycie na Gminne Obchody Dnia Kobiet. Podziękowania należą się również gospodarzowi uroczystości Dyrektorowi Zespołu Szkół w Staninie Panu Januszowi Sobiechowi za przygotowanie miejsca uroczystości.




Otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań gminy

 

Wójt Gminy Stanin ogłasza otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań gminy o charakterze pożytku publicznego w 2016 r. w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu w środowisku szkolnym i wiejskim. Czytaj więcej>>>

Załączniki:

OFERTA REALIZACJI ZADANIA PUBLICZNEGO.doc
SPRAWOZDANIE.doc



Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Stanin

Szanowni Państwo

 

Gmina Stanin jest na etapie opracowywania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN) dla Gminy Stanin na lata 2016-2020. Jest to dokument strategiczny, opisujący kierunki działań zmierzających do osiągnięcia celów pakietu klimatyczno-energetycznego, Czytaj więcej>>>

Załączniki do projektu:

02A. ANKIETA - mieszkalne i rolne - WER. ELEK
02B. ANKIETA - mieszkalne i rolne - WER. papier.
03A. ANKIETA - Przedsiębiorcy - WER. ELEK
03B. ANKIETA - Przedsiębiorcy - WER. PAPIER
04. ANKIETA Mieszkal. wielorodzinne - WER. UNIW






Pan Kazimierz Chybowski skończył 100 lat!

Kazimierz Chybowski urodził się 23 lutego 1916 roku w Tuchowiczu. W miejscowości urodzenia Tuchowiczu spędził prawie całe życie. W wieku 7 lat został osierocony przez ojca. W stosunkowo młodym wieku wspólnie ze swoją mamą pracował na gospodarstwie. Kiedy wybuchła II Wojna Światowa Pan Kazimierz pełnił służbę wojskową. Służył pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga, z którym przebył cały szlak bojowy, kończąc go bitwą pod Wolą Gułowską. Tam jako jeniec wojenny zdołał nocą uciec Niemcom. Ukrywając się przed wrogiem, przebył niebezpieczną wędrówkę do rodzinnego domu. Niestety w czasie wojny na polu walki zginął jego starszy brat Włodzimierz. Pan Kazimierz został więc tylko z siostrą i matką i to głównie na niego spadł ciężar prowadzenia gospodarstwa. Jubilat przez całe swoje życie nie założył własnej rodziny. Mieszkał z siostrą i szwagrem i Tuchowiczu. Po ich śmierci panem Kazimierzem zaopiekowała się rodzina – siostrzeniec wraz z żoną i dziećmi. Co ciekawe, przez całe swoje dotychczasowe życie, Pan Kazimierz nie cierpiał na żadne poważniejsze choroby. Nie przyjmował też na stałe żadnych lekarstw. Przy okazji setnych urodzin, zdradził receptę na długowieczność. Jak przekonuje pan Kazimierz, ważne są tutaj brak nałogów, pogodne uosobienie i życzliwość. Na co dzień jubilat czyta gazety i książki, słucha radia i ogląda telewizję. Chętnie wspomina dawne czasy. Dla rodziny jest kochanym wujkiem. Jest też skromnym głęboko wierzącym człowiekiem. Mówi że wiara w Boga i modlitwa pomogły mu przetrwać trudne chwile życia.

Życzenia Jubilatowi złożył Wójt Gminy Pan Krzysztof Kazana. Życząc samych szczęśliwych chwil, a także zdrowia, szczęścia, pogody ducha oraz dużo miłości ze strony rodziny i przyjaciół. Rodzina oraz zaproszeni goście wspólnie zaśpiewali jubilatowi 200 lat. Z okazji tak pięknego Jubileuszu Pan Kazimierz Chybowski otrzymał również życzenia od Prezesa Rady Ministrów RP Beaty Szydło, które przekazał Panu Kazimierzowi Wójt Gminy Stanin. Jeszcze raz życzymy dużo zdrowia i kolejnych stu lat życia.




Komunikat Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa




Instalacje OZE w gminie Stanin

Szanowni Państwo
Mieszkańcy Gminy Stanin

 

Zapraszam Wszystkich Mieszkańców Gminy do wypełnienia wstępnych deklaracji dotyczących dofinansowania budowy lokalnych źródeł energii produkujących ciepło z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Realizacja zakładanej inwestycji jest uzależniona od uzyskania dofinansowania udzielanego w ramach konkursu przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, działania 4.1. Wsparcie wykorzystania OZE. Czytaj więcej>>>

Załączniki do projektu:

Pismo przewodnie.pdf
01. ZAŁ. NR1 do INFORMACJI. Regulamin naboru wniosków.pdf
02. ZAŁ. NR 1 do REGULAMINU. Ankieta udziału w projekcie.pdf
03. ankieta udziału w projekcie fotowoltaika.pdf
04. ZAŁ. NR 2 do REGULAMINU. Deklaracja udziału w projekcie.pdf
05. ZAŁ. NR 2 Deklaracja udziału w projekcie- FOTOWOLTAIKA.pdf
06. ZAŁ. NR 3 do REGULAMINU. Umowa użyczenia.pdf
07.ZAŁ. NR 3 do REGULAMINU. Umowa użyczenia fotowoltaika.pdf



“Informacja dla par małżeńskich - jubileusz 50-lecia pozycia małżeńskiego”




“Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”

Dowiedz się więcej>>> pobierz plik .pdf



Zasaday rekrutacji do przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2016/2017

Zasady rekrutacji - pobierz plik .pdf


Planowane przerwy w dostawie energii Gmina Stanin

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny

Pismo do Urzędów Gmin - pobierz plik .pdf


E-ankieta do badania potrzeb szkoleniowych mieszkańców w ramach projektu E-CENTRA

Ankieta - pobierz plik.pdf


http://www.ankietka.pl/ankieta/210228/ankieta-gmina-stanin.html


Jasełka w Zastawiu 2015 r.

W niedzielę 20 grudnia 2015 r. w świetlicy wiejskiej w Zastawiu odbyło się spotkanie opłatkowe mieszkańców oraz nauczycieli, pracowników i uczniów Szkoły Podstawowej w Zastawiu. Uroczystość swą obecnością zaszczycili: proboszcz parafii Jedlanka Piotr Kardas, Wójt Gminy Stanin Krzysztof Kazana, Przewodnicząca Rady Gminy Zofia Czubek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków Grzegorz Uss, Prezes Wspólnoty Mieszkaniowej Jedlanki Osady Piotr Molga.
Uczniowie z koła teatralnego pod opieką p. Moniki Rek przedstawili inscenizację pt: " Boże Narodzenie mimo wszystko". Klimat świąteczny podkreśliła bożonarodzeniowa dekoracja wykonana przez p. Agnieszkę Sawczuk oraz kolędy w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem p. Anny Oskroba- Suśniak. Wszyscy zebrani podzielili się opłatkiem a następnie spożywali wigilijne potrawy przygotowane przez mieszkanki Zastawia i Wólki Zastawskiej.
Uroczystość przebiegała w miłej, świątecznej atmosferze.


Uchwała Rady Powiatu Łukowskiego
w sprawie ustalenia Harmonogramu dyżurów aptek

Uchwała -Pobierz plik .pdf



Otwarcie odcinka drogi wojewódzkiej Nr 807 w miejscowości Kosuty

W dniu 28 listopada 2015r. odbyło się uroczyste otwarcie nowo zmodernizowanego odcinka drogi wojewódzkiej Nr 807. Odcinek drogi, który przeszedł gruntowną modernizację przebiega przez całą miejscowość Kosuty. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz wojewódzkich na czele z Marszałkiem Sławomirem Sosnowskim, władze gminne na czele z Wójtem Gminy Stanin Krzysztofem Kazana oraz mieszkańcy miejscowości Kosuty i okolicznych miejscowości. Do podkreślenia należy fakt, że droga Nr 807 jest główną arterią przebiegającą przez gminę Stanin.


Informacja dla właścicieli nieruchomości niezamieszkałych

W dniu 29 października 2015r. Rada Gminy Stanin podjęła uchwały dotyczące objęcia nowym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, czyli np.: sklepy, biura, szkoły, firmy, zakłady pracy, cmentarze itp. Odbiór odpadów komunalnych z tych nieruchomości do tej pory odbywał się w ramach indywidualnych umów zawieranych przez właściciela nieruchomości z uprawnionym do tego typu usług podmiotem.
Z dniem 1 stycznia 2016 r. Gmina Stanin będzie organizować i nadzorować system odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu całej gminy. Oznacza to, że od dnia 1 stycznia 2016 r. nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi obejmie zarówno nieruchomości zamieszkałe, jak i niezamieszkałe. Właścicieli nieruchomości niezamieszkałych będzie obowiązywać ta sama zasada, jak właścicieli nieruchomości zamieszkałych, czyli składanie do Urzędu Gminy Stanin deklaracji, w której należy określić wielkość i ilość pojemników oraz wyliczoną wysokość miesięcznej opłaty.
Właściciel nieruchomości niezamieszkałej zobowiązany jest złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do Urzędu Gminy Stanin, Stanin 62 w terminie do dnia 15 grudnia 2015r. Wzór formularza deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dostępny jest na stronie internetowej: www.stanin.pl w zakładce Gospodarka Odpadami lub do pobrania w siedzibie Urzędu Gminy Stanin.

Wójt Gminy Stanin
Krzysztof Kazana

Uroczystości obchodów Święta Odzyskania Niepodległości w Gminie Stanin

11 listopada 2015r., obchodziliśmy 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
W uroczystościach uczestniczyły władze samorządowe, na czele z Wójtem Gminy Stanin Krzysztofem Kazana, Zastępcą Wójta Gminy Ewą Niebrzegowską, delegaci Rady Powiatu Łukowskiego, Radni Gminy Stanin, dyrektorzy placówek oświatowych i jednostek organizacyjnych, sołtysi, mieszkańcy Gminy Stanin.

O godzinie 10.00 w kościele Św. Marii Magdaleny w Tuchowiczu została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Mszę św. celebrował proboszcz parafii ks. mgr Dariusz Mioduszewski. Dalsze uroczystości odbywały się przed pomnikiem poległych bohaterów w walkach o wolną i niepodległą Ojczyznę. Wójt Gminy Stanin wygłosił okolicznościowe przemówienie. Pod pomnikiem zostały złożone kwiaty przez władze gminy, powiatu, organizacje polityczne, kombatanckie, jednostki OSP oraz młodzież.

Następnie w budynku Zespołu Szkół w Tuchowiczu odbyła się część artystyczna przygotowana przez młodzież szkolną z ZS w Tuchowiczu, ZS w Staninie i ZS w Zagoździu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wszyscy zgromadzeni na uroczystość śpiewali pieśni patriotyczne. Uroczystość odbyła się przy honorowej asyście Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, Organizacji Kombatanckich i szkół oraz orkiestry parafialnej z Tuchowicza.

Informacja



Informacja Ministra Finansów dla rolników dokonujących
zakupu paliw wykorzystywanych w gospodarstwie rolnym

Pobierz plik .pdf


Masz pomysł, wypełnij Kartę projektu

Na stronie internetowej „Lokalnej Grupy Działania „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI” w zakładce PROW 2014-2020 znajduje się  Karta Projektu.

Prosimy osoby fizyczne, przedsiębiorców, rolników oraz organizacje pozarządowe z terenu obszaru LGD o ich wypełnienie w celu identyfikacji pomysłów, przedsięwzięć przyczyniających się do poprawy jakości życia na naszym obszarze, które chcielibyście w przyszłości zrealizować uzyskując wsparcie finansowe z funduszy unijnych za pośrednictwem oraz przy pomocy Lokalnej Grupy Działania „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI”.

Prosimy o zgłaszanie pomysłów/przedsięwzięć dotyczących zadań inwestycyjnych jak i tzw. miękkich: wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych, rekreacyjnych oraz zadań wspierających rozwój przedsiębiorczości.

Wypełnione karty można złożyć osobiście w Urzędzie Gminy Stanin w Biurze LGD lub za pośrednictwem poczty elektronicznej lsr@lgdrazem.pl  do dnia 30.10.2015 r. Analiza otrzymanych kart umożliwi LGD określenie celów i kierunków działań Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2015-2021.


Spotkanie konsultacyjne z udziałem zewnętrznego eksperta

Zapraszamy na spotkanie konsultacyjne z udziałem zewnętrznego eksperta, dotyczące wyznaczania celów Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2015-2021 LGD „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI”, które odbędzie się 20 października 2015 r. w Domu Kultury – Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej, w godz. 10.00 – 12.00.

Przebieg spotkania:
1. Przedstawienie analizy SWOT opracowanej w poprzednim etapie partycypacji społecznej oraz wyników spotkania prowadzonego metodą World Cafe;
2. Prezentacja możliwych działań w ramach PROW 2014-2020;
3. Rozpoczęcie dyskusji wśród uczestników prowadzonej przez zaproszonych ekspertów w wyniku, której możliwa będzie identyfikacja celów pozwalających wykorzystać mocne strony i niwelować słabe strony obszaru LGD;
4. Dyskusję zamykają wypowiedzi ekspertów, którzy przedstawią podsumowanie dotychczasowych prac nad celami w oparciu o własne spostrzeżenia i propozycje zmian;
5. Po wypowiedziach ekspertów uczestnicy wyrażają swoją opinię w formie dyskusji;
6. Wyniki spotkania opracowane zostaną w formie ekspertyzy i przedstawione na stronie internetowej w celu konsultacji ze społecznością lokalną obszaru działania LGD.

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z Biurem LGD w godzinach: 7.30 – 15.30 do 19.10.2015 r. tel. 25 798 31 94, kom. 510 412 710

Serdecznie zapraszamy!

Następny krok budowy LSR na lata 2015-2021

Następnym krokiem budowy LSR na lata 2015-2021, identyfikującym przyszłe cele LSR, jest spotkanie 3 sektorów (publiczny, społeczny i gospodarczy) oraz mieszkańców obszaru LGD, które odbędzie się 12 października 2015 r. o godz. 15.00 w sali konferencyjnej UG Łuków przy ulicy Świderskiej 12
Spotkanie poprowadzone będzie metodą World Cafe. Metoda ta cechuje się tym, że dyskusja odbywa się przy stolikach w obszarze działań LGD: gospodarka, środowisko, kapitał społeczny oraz infrastruktura. Każdy stolik ma swojego gospodarza i dyskutuje na zadany temat. Po kilkunastu minutach osoby biorące udział w dyskusji przenoszą się do następnego stolika, przy którym omawiane jest inne zagadnienie. Gospodarze stolików pozostają na swoich miejscach i za każdym razem streszczają nowym partnerom przy stoliku przebieg wcześniejszej dyskusji, a następnie rozmowa jest kontynuowana w „nowym składzie”.

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt do 8.10.2015 r. z Biurem LGD w godzinach: 7.30 – 15.30 tel. 25 798 31 94, kom. 510 412 710



Serdecznie zapraszamy!

Konkurs „Kobiety na start”


Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wydawca "Tygodnika Poradnika Rolniczego" i "Modna Gospodyni" zaprasza do udziału w konkursie „Kobiety na start” . Konkurs  skierowany jest do aktywnych grup kobiet zamieszkałych na terenach wiejskich i działających na rzecz integracji społecznej, promocji i kultywowania lokalnej tradycji. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy przesłać do wydawnictwa zgłoszenie zawierające następujące informacje: nazwę grupy, adres kontaktowy, numer telefonu oraz adres e-mail, imię i nazwisko osoby przewodniczącej, rok założenia z opisem przebiegu działalności. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe zasady konkursu zawarte w regulaminie, dostępne są na stronie internetowej: www.modnagospodyni.pl


Konkurs „Pozytywnie dociekliwi” dla lokalnych dziennikarzy i dziennikarek


Sieć Obywatelska Watchdog Polska informuje, że do 30 listopada 2015 r. trwa konkurs dla dziennikarzy „Pozytywnie dociekliwi”! Więcej informacji oraz regulamin konkursu na stronie internetowej: www.siecobywatelska.pl >>>



AZBEST - nabór wniosków




Wydłużony termin zgłoszeń do konkursu na produkt lokalny
– na zgłoszenia czekamy do 15 października 2015r.




Regulamin - Pobierz plik .PDF
Deklaracja - Pobierz plik .doc





Temat: Jubileusz 5-lecia działalności artystycznej Zespołu Ludowego „Jarzębina Czerwona”

Zespół Ludowy "Jarzębina Czerwona" ze Stanina kończy 5 lat. Na swój jubileusz w niedzielę 27 września członkowie grupy zaprosili przedstawicieli władz wojewódzkich i gminnych, a także instytucji wspierających jej działalność oraz zaprzyjaźnione zespoły ludowe z okolicznych gmin. Uroczystość w sali Zespołu Szkół w Staninie zgromadziła około 150 gości, którzy zjechali na urodziny z gratulacjami i życzeniami dalszych jubileuszy. Wraz z pochwałami "Jarzębina Czerwona" odebrała także statuetki, kwiaty i dyplomy jako wyraz uznania za dotychczasową działalność.

Jubilaci świętowali w szerokim, artystycznym gronie. Ich zaproszenie przyjęły "Jagódki" ze Żdzar w gminie Łuków, "Świderzanki" ze Świderek w gminie Wojcieszków, "Kożuchowianki" z Kożuchówki w gminie Krzywda, a także "Modry Len" i "Szalinówki" z Hordzieżki w gminie Adamów oraz Grupa Artystyczna "Mali My" i zespół wokalny "Jarzębinki" z Zespołu Szkół w Staninie.

Wśród gości byli również wójt gminy Stanin Krzysztof Kazana i zastępca wójta Ewa Niebrzegowska, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych w Warszawie Leszek Świętochowski i radny sejmiku wojewódzkiego Marek Kopeć.

Wspólne świętowanie zakończyła spontaniczna zabawa ludowa.

Grupę "Jarzębina Czerwona" założyła przed pięcioma laty Janina Gajewska, która jest kierownikiem zespołu. Oprócz pomysłodawczyni gminne i powiatowe uroczystości uświetniają swoimi występami wokalistki: Zofia Czubek, Zofia Skwarek, Halina Skwara Halina, Lucyna Piszcz, Krystyna Zdun oraz instrumentaliści Tadeusz Gajewski, który gra na akordeonie i Tadeusz Skwarek grający na bębnie.


Nowe kryterium dochodowe i wysokości świadczeń rodzinnych
od 1 listopada 2015r.


Szczegóły - Pobierz plik .pdf




XVI Edycja "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"
zapisy do 25 września




Szczegóły - Pobierz plik .docx




OGŁOSZENIE O PRZETARGU
Wójt Gminy Stanin ogłasza pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż
prawa własności niżej wymienionych nieruchomości stanowiących własność Gminy Stanin.


Ogłoszenie o przetargu- Pobierz plik .PDF
Zarządzenie Nr24- Pobierz plik .PDF
Załącznik Nr1- Pobierz plik .PDF
Załącznik Nr2- Pobierz plik .PDF





Wybory Królowej Mleka 2016


Konkurs na produkt lokalny Gminy Stanin – zgłoszenia tylko do 30 września 2015r.




Regulamin - Pobierz plik .PDF
Deklaracja - Pobierz plik .doc





Zapraszamy do Wirtualnego Spaceru po Gminie Stanin:

http://zwiedzajlubelskie.pl/stanin



Konkurs fotograficzny dla mieszkańców województwa lubelskiego


Regulamin - Pobierz plik .dpdf



Konkurs dla przedsiębiorców - Sposób na Sukces


Regulamin - Pobierz plik .doc
Karta zgłoszenia - Pobierz plik .doc



POMOC MATERIALNA DLA UCZNIÓW

w roku szkolnym 2015/2016 STYPENDIA I ZASIŁKI SZKOLNE:


Pobierz plik - Pobierz plik .doc
Pobierz plik - Pobierz plik .doc
Pobierz plik - Pobierz plik .doc
Pobierz plik - Pobierz plik .docx



OGŁOSZENIE O PRZETARGU

Wójt Gminy Stanin ogłasza pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż prawa własności niżej wymienionych nieruchomości stanowiących własność Gminy Stanin


Pobierz plik - Pobierz plik .pdf
Pobierz plik - Pobierz plik .pdf
Pobierz plik - Pobierz plik .pdf
Pobierz plik - Pobierz plik .pdf



Monitoring Spółek Komunalnych - II edycja


Pobierz plik - Pobierz plik .docx



Ważna informacja dla producentów mleka


INFORMACJA - Pobierz plik .PDF



P O R A D N I K
jak przygotować się na upał


Poradnik - Pobierz plik .PDF


I N F O R M A C J A
Wójta Gminy Stanin

Działając na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014r. poz. 518 ze zm.), informuję o wywieszeniu Wykazu nieruchomości, stanowiących własność Gminy Stanin, przeznaczonych do dzierżawy.

Wykaz został wywieszony na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Stanin, na stronie internetowej www.stanin.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej (www.ugstanin.bip.lubelskie.pl).

Wykaz podlega wywieszeniu na okres 21 dni, tj. od dnia 12 sierpnia 2015r. do dnia 2 września 2015r.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu /25/ 798 11 18 wew. 26 lub bezpośrednio w Urzędzie Gminy Stanin, pok. nr 20.

WÓJT GMINY STANIN
/-/ Krzysztof Kazana

Informacja - wykaz - dzierżawa - Pobierz plik .PDF
Wykaz nieruchomości - Pobierz plik .PDF



Zaproszenie


Turniej piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Stanin

W niedzielę 02 sierpnia 2015r. w Zastawiu odbył się turniej piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Stanin w kategorii SENIORZY. W rozgrywkach udział wzięli cztery kluby sportowe z terenu Gminy Stanin: KS KUJAWIAK Stanin, ULKS BIZON Jeleniec, KS START Gózd oraz KS BAD BOYS w Zastawiu, który był jednocześnie gospodarzem turnieju.

Po rozgrywkach grupowych odbyły się mecze finałowe. W meczu o trzecie miejsce zwycięzcą okazał się Kujawiak Stanin, który pokonał zawodników z Bizona 3:1. Natomiast finał należał do gospodarzy turnieju, którzy zmierzyli się ze Startem Gózd i wygrali mecz wynikiem 2:1.

Klasyfikacja Turnieju:

I. Bad Boys Zastawie

II. Start Gózd

III. Kujawiak stanin

IV. Bizon Jeleniec

Na koniec turnieju Wójt Gminy Stanin wręczył pamiątkowe puchary wszystkim drużynom oraz najlepszym zawodnikom turnieju. Swoje podziękowania skierował również pod adresem Prezesa KS BAD BOYS Mirosława Walo za jego zaangażowanie i wkład w rozwój sportu. Zwycięzcy turnieju dodatkowo otrzymali upominki ufundowane przez Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych Leszka Świętochowskiego.





Turniej piłki nożnej








Festyn Rodzinny w Tuchowiczu

W niedzielę 19 lipca 2015r. na placu przy Centrum Społeczno – Kulturalnym w Tuchowiczu odbył się Festyn Rodzinny. Organizatorami imprezy byli: Wójt Gminy Stanin, Radny i Sołtys wsi Tuchowicz, OSP w Tuchowiczu, Stowarzyszenie „Integracja Pokoleń” oraz Zespół Muzyczny „FLASH”.

Festyn przyciągną dużą liczbę uczestników. Zarówno dorośli jak i dzieci mogli znaleźć coś dla siebie. Dla najmłodszych przygotowano bezpłatne dmuchane zjeżdżalnie oraz eurobungee. Natomiast dorośli mogli chwilę odpocząć oraz zrelaksować się przy muzyce zespołu „Flash”.

Na uczestników czekały również stoiska handlowe z zabawkami oraz lodami i watą cukrową, które rozstawiono z racji uroczystości odpustowych w Parafii pod wezwaniem Św. Marii Magdaleny w Tuchowiczu. Swoje stoisko prezentowała także Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA, która przygotowała wiele ciekawych informacji oraz gadżetów dla zainteresowanych rolników i mieszkańców okolicznych wsi.

Publiczność mogła również podziwiać występy zespołu ludowego „Mroczkowiacy” z Jeleńca oraz Orkiestry Dętej z Tuchowicza.

Dodatkowo Panie ze Stowarzyszenia „Integracja Pokoleń” zadbały nie tylko o podniebienia uczestników ale również przygotowały ciekawe konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych. Z kolei strażacy zatroszczyli się o orzeźwiające napoje, które ugasiły niejedno pragnienie w tak upalnym dniu.







INFORMACJA WÓJTA GMINY STANIN

Działając na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014r. poz. 518 ze zm.), informuję o wywieszeniu Wykazu nieruchomości, stanowiących własność Gminy Stanin, przeznaczonych do sprzedaży. Wykaz został wywieszony na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Stanin, na stronie internetowej www.stanin.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej (www.ugstanin.bip.lubelskie.pl). Wykaz podlega wywieszeniu na okres 21 dni, tj. od dnia 15 lipca 2015r. do dnia 5 sierpnia 2015r.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu /25/ 798 11 18 wew. 26 lub bezpośrednio w Urzędzie Gminy Stanin, pok. nr 20.

WÓJT GMINY STANIN /-/ Krzysztof Kazana

Zarządzenie o wykazie - Pobierz plik .PDF
Wykaz nieruchomości - Pobierz plik .PDF




Zaproszenie






Bezpłatne kursy przez internet

Mieszkańcy gminy Stanin w powiecie łukowskim mogą za darmo, nie wychodząc nawet z domu, nauczyć się języków obcych, szybkiego pisania czy fotografowania. Takie kursy oferuje Gminna Biblioteka Publiczna w Staninie, a do skorzystania z tej propozycji wystarczy komputer z dostępem do internetu.

Zajęcia online można rozpocząć w dowolnym momencie, ale najpierw w bibliotece trzeba pobrać odpowiedni kod. Dzięki niemu zyskuje się dostęp do pakietu zawierającego łącznie pięciu kursów, w tym dwa językowe - angielski i hiszpański, a także Fun English dla dzieci od 6 do 12 lat oraz kurs bezwzrokowego szybkiego pisania na klawiaturze i kurs fotograficzny.

- Mamy 150 kodów, z których kilkanaście już wydaliśmy. Natomiast dzieci i młodzież chcą rozpocząć naukę dopiero po wakacjach - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej dyrektor GBP w Staninie Aneta Rosa.

Udostępniane przez bibliotekę kody są aktualne do 1 stycznia 2016 roku, a szczegółowe informacje w tej sprawie można uzyskać osobiście albo telefonicznie pod numerem:
25 798 11 03.




OGŁOSZENIE





PODZIĘKOWANIE KSIĘDZU PROBOSZCZOWI W TUCHOWICZU PRZEZ SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNĄ

Podczas Eucharystii kończącej rok szkolny, Dyrekcja Szkoły wraz z nauczycielami, uczniami i ich rodzicami podziękowała proboszczowi ks. Stanisławowi Lewczukowi za 16-letnią posługę kapłańską w parafii Tuchowicz i Zespole Szkół. Słowa wdzięczności zawarła p. Dyrektor w przemówieniu:

„Czcigodny Księże Proboszczu!


Przez wiele lat istnienia naszej szkoły, odczuwaliśmy, Księże, Twoje wsparcie dla naszego trudu, zrozumienie dla naszych problemów, doświadczyliśmy wielkiej życzliwości i opieki. Nasza krótka historia, bo zaledwie 16 letnia, jest nierozerwalnie związana z Twoją posługą duszpasterską. Ponad 90 % obecnych tutaj uczniów z Twoich rąk przyjęło Sakrament Chrztu Św., zaś 100 % uczniów Sakrament pierwszej komunii Św. Był czas gdy byłeś jednym z nas, prowadząc lekcje religii w szkole, a kiedy weszliśmy do nowego budynku, poświęciłeś krzyż, który wisi na honorowym miejscu w naszej placówce, przypominając nam, kim naprawdę jesteśmy. Przez wszystkie lata wspólną modlitwą rozpoczynaliśmy i kończyliśmy każdy kolejny rok szkolny. Bez Twojej, Księże obecności nie odbyła się żadna ważna uroczystość. Wspólnie obchodziliśmy święta narodowe. Razem przeżywaliśmy smutek po śmierci Jana Pawła II.”


Młodzież swą wdzięczność i sympatię wyraziła w życzeniach i inscenizacji ‘Schowaj mnie”. Na zakończenie uczniowie i pozostali uczestnicy Mszy Św. odśpiewali „Barkę” z akompaniamentem uzdolnionej uczennicy.





Piknik Rodzinny „Wakacyjna Przygoda”

Młodsi i starsi mieszkańcy gminy Stanin powitali wakacje razem podczas pikniku rodzinnego w niedzielę 28 czerwca. Co roku miejsce imprezy zmienia się, a tym razem jej gospodarzem była Szkoła Podstawowa w Zastawiu.- Festyn pod hasłem "Wakacyjna przygoda" zgromadził na naszym placu szkolnym mnóstwo amatorów dobrej zabawy i niedzielnego wypoczynku. Bardzo pocieszające jest to, że wśród gości były całe rodziny, a sama impreza miała charakter integracyjny z głównym udziałem uczniów, którzy zakończyli rok szkolny - mówi dyrektor SP w Zastawiu Hanna Kiryła.

Tak jak w poprzednich latach wójt Krzysztof Kazana w asyście swojej zastępczyni i dyrektorów poszczególnych szkół wręczył wyróżniającym się uczniom nagrody za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe. W tym roku trafiły one do 55 uczniów, którzy oprócz wzorowego zachowania, mogą się pochwalić średnią ocen w szkole podstawowej 5,3, a w gimnazjum 5,2.

Uczniowie nie tylko odbierali gratulacje, dyplomy i nagrody. Ci najbardziej uzdolnieni artystycznie wystąpili na plenerowej scenie. Wśród wykonawców byli reprezentanci wszystkich placówek oświatowych w gminie Stanin. Piosenki, wiersze, skecze i tańce prezentowali artyści z zespołów szkół w Jeleńcu, Staninie, Tuchowiczu i Zagoździu, a także szkół podstawowych w Jonniku, Sarnowie i Zastawiu oraz Szkoły Podstawowej z oddziałami przedszkolnymi we Wnętrznem.

Oprócz małych artystów podczas pikniku publiczność podziwiała także lokalne zespołu ludowe - "Mroczkowiaków" z Jeleńca i "Jarzębinę Czerwoną" ze Stanina.

Dużo emocji wśród uczestników i widzów wywołały rodzinne mecze piłki nożnej i siatkówki, przygotowane przez miejscowych nauczycieli, a smakosze mogli za darmo posmakować m.in. chleba z domowych smalcem i ogórkami małosolnymi, racuchów, rogalików z powidłami, bułeczek z dżemem, a także produktów firm, posługujących się znakiem "Poznaj dobrą żywność".

W niedzielne popołudnie na placu szkolnym zorganizowano także plener plastyczny, którego efekty są teraz prezentowane na specjalnej wystawie w szkole. Ponadto dzieci chętnie ustawiały się także w kolejce do stoiska fryzjerskiego i malowania twarzy, policjanci z Łukowa udzielali porad jak bezpiecznie spędzić wakacje, a strażacy z Gozdu pokazywali swój sprzęt bojowy.





Zapaśniczy turniej o puchar Wójta Gminy Stanin


Sekcja zapaśnicza dziewcząt w Zespole Szkół w Zagoździu powstała zaledwie kilka miesięcy temu, ale jej członkinie już mogą się pochwalić kilkoma sukcesami. We wtorek 23 czerwca w szkole odbył się pierwszy Turniej Zapaśniczy o Puchar Wójta Gminy Stanin, którego celem była m.in. promocja tej dyscypliny wśród dzieci i młodzieży. W zawodach wystartowało prawie 60 zapaśniczek nie tylko z Zagoździa, ale również sekcji z Chełma, Struży koło Kraśnika, Zalesia w gminie Łuków i Zamościa. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach - młodziczek, urodzonych w latach 2001 - 2003 oraz dzieci.
Reprezentantki gospodarzy spisały się bardzo dobrze, zdobywając 9 medali i wygrywając klasyfikację drużynową.
Wśród młodziczek w kategorii 34 kilogramów turniej wygrała Urszula Piotrowska. W kategorii 37 kilogramów trzecia była Karolina Gryczon. Całe podium w kategorii 40 kilogramów zajęły uczennice ZS w Zagoździu. Na najwyższym stopniu stanęła Magdalena Sadło, drugie miejsce zajęła Gabriela Lewandowska, a trzecie Julia Smolińska. Ponadto na drugiej pozycji w kategorii 44 kilogramów turniej zakończyła Monika Białach, a w kategorii 67 kilogramów zwyciężyła Karolina Piskorek. W rywalizacji dzieci na drugich miejscach uplasowały się Oliwia Królak i Wiktoria Brodzik.
Oprócz najlepszych zawodniczek medale z rąk wójta Krzysztofa Kazany odebrali także dwaj chłopcy - Tomasz Brodzik i Jakub Pawlak, którzy stoczyli walkę towarzyską. Organizatorzy turnieju są bardzo zadowoleni z przebiegu rywalizacji i mają nadzieję, że takie zawody wejdą na stałe do kalendarza gminnych imprez sportowych. Trener sekcji zapaśniczej w Zagoździu Ryszard Wałachowski przypomina, że na początku tego miesiąca jego podopieczne z powodzeniem wystartowały także w Ogólnopolskim Turnieju Kwalifikacyjnym, który odbył się w Radomiu. Drugie miejsce zajęła wtedy Magdalena Sadło, trzecia była Karolina Gryczon, a na piątej pozycji uplasowała się Urszula Piotrowska. Już w najbliższy piątek kilkunastoosobowa sekcja zapaśniczek z Zagoździa wyjeżdża z trenerem Wałachowskim na pierwszy obóz przygotowawczy do Okuninki. W wakacyjnych planach jest również sierpniowy obóz, który odbędzie się w Szczecinku.


Komunikat ARiMR



Konkurs Plastyczny dla dzieci



Wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży stanowiących własność Gminy Stanin


Wykaz nieruchomości - Pobierz plik .PDF


Międzygminna promocja NGO


Gmina Stanin razem z innymi gminami powiatu łukowskiego promowały się w Woli Gułowskiej podczas Powiatowego Forum Organizacji Pozarządowych. Spotkanie, które odbyło się w niedzielę 7 czerwca, było jednym z ostatnich elementów większego projektu, realizowanego przez sześć samorządów gminnych we współpracy z lubelską Fundacją EOS.

Jego celem jest rozszerzenie zakresu i poprawa współpracy jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi, w tym opracowanie zasad wsparcia inicjatyw obywatelskich i różnego rodzaju przedsięwzięć lokalnych

Poprzez spotkania, warsztaty i konsultacje, organizowane dzięki środkom z Unii Europejskiej, w Gminie Stanin m.in. opracowano Strategie Rozwoju i Rozwiązywania Problemów Społecznych oraz Wieloletni Program Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Podmiotami Prowadzącymi Działalność Pożytku Publicznego. Te i inne efekty projektu "Razem jesteśmy najsilniejsi" zostały zaprezentowane podczas niedzielnego forum w Woli Gułowskiej.

Na stoisku Gminy Stanin swoją ofertę prezentowały Klub Sportowy "Kujawiak" Stanin oraz Stowarzyszenie Partnerstwo Na Rzecz Rozwoju Gminy Stanin Bona Fide, a na scenie wystąpił zespół folklorystyczny "Jarzębinki" z Zespołu Szkół w Staninie, prowadzony przez Jolantę Skwarek.

Swoje stoiska promocyjne miały także pozostałe gminy, uczestniczące w projekcie, który jest realizowany od listopada 2013 roku. To gminy Adamów, Krzywda, Serokomla i Stoczek Łukowski oraz Miasto Stoczek Łukowski.

Liderem projektu "Razem jesteśmy najsilniejsi" była Fundacja EOS, a środki na ten cel pochodziły z Europejskiego Funduszu Społecznego.



II edycja konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam”


Do 26 lipca poprzez aplikację internetową można zgłaszać wnioski w ramach konkursu organizowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK. Konkurs grantowy "Tu mieszkam, tu zmieniam" skierowany jest do osób, które chcą coś zmienić, poprawić lub zorganizować w miejscu zamieszkania, które chcą działać dla dobra wspólnego.

Na co można dostać dotację? Możliwe obszary wsparcia to: zagospodarowanie lokalnej przestrzeni publicznej, poprawa jej estetyki, czystości, funkcjonalności, ochrona zabytków, pielęgnowanie i tworzenia miejsc pamięci, ochrona i poszerzanie  wiedzy o środowisku naturalnym, promocja i upamiętnienia postaci, które wywarły pozytywny wpływ na lokalne środowisko i których dorobek jest żywy w lokalnej świadomości albo wart przywrócenia pamięci, budowanie wspólnot międzypokoleniowych, pogłębianie więzi lokalnych, współpraca między organizacjami, poprawa jakości życia. Więcej informacji na stronie internetowej www.bzwbk.pl.

Regulamin - Pobierz plik .PDF


Organizacjo sięgnij po 10 tys. zł na projekt społeczny!


Polska Spółka Gazownictwa zaprasza do udziału w konkursie „Bezpiecznie tu i tam” na temat szerokorozumianego bezpieczeństwa. Granty w wysokości 10 000 złotych otrzymają organizacje które opracują najciekawsze projekty społeczne przyczyniające się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania oraz do integracji i aktywizacji mieszkańców na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnych. Termin składania wniosków upływa 30 czerwca. Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.psgaz.pl/bezpiecznietuitam/

Regulamin - Pobierz plik .PDF


CZERWCOWE BADANIE ROLNE


<


Z A P R O S Z E N I E




Ponowny nabór kandydatów do Gminnej Rady Pożytku Publicznego



Wójt Gminy Stanin w związku z powoływaniem Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Staninie I kadencji ogłasza ponowną procedurę zgłaszania do niej członków reprezentujących organizacje pozarządowe i inne podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2014r,. poz. 1118 z późn. zm.) Zgłoszenia kandydatów należy składać w terminie (14 dniowym) od 26.05.2015r. do dnia 08.06.2015r. włącznie.

Procedura - Pobierz plik .PDF
Uchwała nr VII-35 - Pobierz plik .DOC
Załącznik 1 - Pobierz plik .DOCX
Załącznik 2 - Pobierz plik .DOCX

Konkurs papieski rozstrzygnięty

Karolina Mućka z Zespołu Szkół w Staninie wygrała tegoroczny konkurs "1 z 10", organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną. Uczennica drugiej klasy miejscowego gimnazjum pokonała 32 konkurentów, którzy we wtorek 12 maja wzięli udział w finałowej rozgrywce. Po Henryku Sienkiewiczu i Powstaniu Styczniowym, w tym roku bohaterem konkursowych zmagań był Jan Paweł II. Do wtorkowego finału przystąpili najlepsi uczestnicy eliminacji, reprezentujący najstarsze klasy szkół podstawowych oraz pierwsze i drugie klasy gimnazjalne. Najpierw wszyscy rozwiązywali test, dotyczący życia i pontyfikatu Papieża Polaka, a kolejny etap odbywał się według zasad podobnych do telewizyjnego teleturnieju "1 z 10". - Tegoroczne zmagania były tak wyrównane, że musieliśmy nieco zmodyfikować początkowe założenia i zamiast konkursu "1 z 10" przeprowadzić turniej pod hasłem "1 z...11", ponieważ aż trzy osoby miały po teście identyczną liczbę punktów - wyjaśnia dyrektor biblioteki w Staninie Aneta Rosa. Uczestnicy finałowej rozgrywki zmierzyli się z zadaniami o różnym stopniu trudności. Musieli na przykład podać miejsce urodzin Karola Wojtyły i imiona jego rodziców, ale także wyjaśnić co to jest konklawe i pontyfikat, określić ile strzałów Mehmet Ali Ağca oddał w kierunku Jana Pawła II podczas zamachu w maju 1981 roku, albo podać dokładną datę - rok, miesiąc, dzień i godzinę - śmierci Papieża Polaka. Po teście i pierwszej serii pytań dla finałowej 11-ki najlepszymi wynikami mogły pochwalić się trzy zawodniczki, które między sobą rozstrzygnęły ostateczne losy rywalizacji. Pierwsze miejsce zajęła Karolina Mućka, która wygrała tablet, ufundowany przez wójta gminy Stanin Krzysztofa Kazanę. Druga była Joanna Golba z ZS w Jeleńcu, a trzecia Aleksandra Gołębiowska z ZS w Zagoździu, które w nagrodę odebrały od biblioteki akcesoria komputerowe. W jury tegorocznego konkursu zasiedli wójt Krzysztof Kazana, emerytowana nauczycielka Jadwiga Tomaszewska i dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Piotr Michalak. (źródło: www.ias24.eu)


OGŁOSZENIE KONKURSU

Wójt Gminy Stanin
ogłasza konkurs na stanowisko
Dyrektora Szkoły Podstawowej w Zastawiu

Do konkursu może przystąpić osoba, spełniająca łączne wymagania wynikające z § 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 października 2009 roku w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w poszczególnych typach publicznych placówek.
Czytaj więcej: Ogłoszenie konkursu

Załącznik nr 1 - Pobierz plik.pdf


Nabór kandydatów do Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego

Wójt Gminy Stanin w związku z powoływaniem Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Staninie I kadencji ogłasza otwarcie procedury zgłaszania do niej członków reprezentujących organizacje pozarządowe i inne podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2014r,. poz. 1118 z późn. zm.) Zgłoszenia kandydatów należy składać w terminie (21 dniowym) od 30.04.2015 do dnia 20.05.2015 włącznie.

Procedury powołania GRDPP - Pobierz plik .PDF
UCHWAŁA NR VII-35 - Pobierz plik .DOC
Załącznik nr 1 - Pobierz plik .DOCX
Załącznik nr 2 - Pobierz plik .DOCX


Kreator miejsc pracy - konkurs dla pracodawców

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej po raz drugi organizuje konkurs dla najlepszych pracodawców Kreator miejsc pracy. Celem konkursu jest wyróżnienie pracodawców, którzy tworzą nowe miejsca pracy oraz zatrudnili najwięcej pracowników w 2014 r. Nagrody będą przyznawane w pięciu kategoriach: mała, średnia, duża firma oraz duża firma przemysłowo-produkcyjna, a także duża firma handlowo-usługowa. Konkurs trwa do 29 maja. Formularz konkursowy można pobrać ze strony ministerstwa (www.mpips.gov.pl/konkurs).



Z A P R O S Z E N I E





Zakończył się remont świetlicy w Zastawiu

Mieszkańcy Zastawia mogą już korzystać ze swojej świetlicy. Modernizacja obiektu została zakończona, a pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu gminy i funduszy unijnych.

Wszystkie prace remontowo-budowlane zostały wykonane, a teraz trwa przenoszenie wyposażenia. Pierwotnie remont budynku miał się zakończyć w ubiegłym roku, ale wykonawca robót zawiódł i samorząd musiał znaleźć nowego. Firma, która wygrała pierwszy przetarg zrealizowała mniej niż połowę robót, dlatego we wrześniu gmina zdecydowała się wypowiedzieć umowę i rozpisać nowy konkurs. Drugi wykonawca został wybrany w lutym.Jego zadaniem było m.in. dokończenie elewacji, budynku, wykonanie aneksu kuchennego i łazienki, odnowienie ścian, wykonanie instalacji elektrycznej niezbędnej do podłączenia nagrzewnic, a także przygotowanie do użytkowania poddasza i na nowo zagospodarowanie terenu wokół budynku. W ubiegłym roku na świetlicy w Zastawiu został wymieniony dach, który zamiast eternitu teraz jest pokryty blachą, budynek został docieplony i częściowo została wykonana elewacja.

Realizacja inwestycji kosztowała około 200 tysięcy złotych, z czego 80 procent "kosztów kwalifikowanych" to środki z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. (źródło: ias24.eu)

„SMOK MĄDRAGON” w Szkole Podstawowej w Sarnowie

Stowarzyszenie Laboratorium Troski realizuje w szkołach województwa lubelskiego projekt edukacyjny „Smok Mądragon daje radę”, promujący zasady bezpieczeństwa na drodze, w domu, szkole, podczas zabawy i wypoczynku. W projekcie bierze udział 21 szkół w tym też Szkoła Podstawowa w Sarnowie. Celem projektu jest utrwalenie u dzieci prawidłowych wzorów zachowań właściwych reakcji w obliczu zagrożeń zarówno ze strony osób dorosłych, jak również wynikających z uczestnictwa w ruchu drogowym oraz przyswojenie zasad udzielania pierwszej pomocy. W ramach programu w Szkole Podstawowej w Sarnowie w marcu odbyły się zajęcia z Funkcjonariuszem Powiatowej Komendy Policji w Łukowie oraz szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy.

OGŁOSZENIE



Ponad 20 prac wzięło udział w tegorocznym konkursie pisanek wielkanocnych, który zorganizowała dla swoich czytelników Gminna Biblioteka Publiczna w Staninie. Oficjalne podsumowanie plastycznych zmagań, połączone z wręczeniem nagród odbyło się w środę
8 kwietnia.
Jurorom najbardziej spodobała się propozycja Martyny Kłody. Drugą nagrodę odebrał Sebastian Konieczny, a trzecią Agnieszka Koślacz i Łukasz Konieczny. Każdy z uczestników mógł zgłosić po jednej pisance wykonanej na wydmuszce, jajku plastikowym, styropianowym, drewnianym albo z innego trwałego materiału. Oceniający prace stwierdzili, że zostały one przygotowane bardzo starannie, a autorzy korzystali z różnych technik, od malowania, przez barwienie po wyklejanki.

(fot. GBP w Staninie)


Ogłoszenie




Nowy harmonogram odbioru odpadów



Kwietniowa zbiórka odpadów komunalnych w gminie Stanin w powiecie łukowskim odbędzie się zaraz po świętach. Odbiór nieczystości z nieruchomości zamieszkałych będzie trwać cztery dni.Wszystkie śmieci powinny być wystawione do 7.00 rano w dniu zbiórki, a jeśli właściciel posesji nie może tego zrobić powinien się skontaktować z Zakładem Gospodarki Komunalnej, by ustalić inny termin. Tuż po świętach wielkanocnych, czyli już we wtorek 7 kwietnia, odpady będą odbierane z posesji w Staninie, Tuchowiczu, Józefowie, Wesołówce i Kosutach. W środę 8 kwietnia zbiórka odbędzie się we wsiach: Jeleniec, Sarnów, Borowina, Kierzków, Anonin, Gózd, Kij i Kopina. Na czwartek 9 kwietnia śmieci powinni przygotować mieszkańcy Celin Włościańskich, Celin Szlacheckich, Wólki Zastawskiej, Zastawia, Niedźwiadki, Osady Jedlanki, Lipniaka i Zagoździa. W ostatnim dniu, czyli w piątek 10 kwietnia, odbiór odpadów odbędzie się w miejscowościach: Jonnik, Stara Gąska, Nowy Stanin, Stara i Nowa Wróblina, Jarczówek, Ogniwo, Wnętrzne i Aleksandrów. Mieszkańcy gminy Stanin płacą za odbiór odpadów komunalnych 4 złote za osobę za śmieci posegregowane i 10 złotych za zmieszane. Opłaty należy regulować bez wezwania do końca miesiąca w kasie urzędu gminy albo na rachunek miejscowego oddziału Banku Spółdzielczego z Łukowa.


O G Ł O S Z E N I E



Wyniki otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań gminy o charakterze pożytku publicznego w 2015r. w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu w środowisku szkolnym i wiejskim w zakresie gier zespołowych, tenisa stołowego oraz lekkoatletyki.


KONKURS



Wszyscy mieszkańcy Gminy Stanin mają możliwość skorzystać z bezpłatnego portalu na łamach którego rodzice mogą uzyskać porady dotyczące wychowania oraz podzielić się doświadczeniem z innymi rodzicami. Dla najaktywniejszych rodziców – zarówno zadających pytania,
jak i udzielających odpowiedzi – przewidziane są atrakcyjne nagrody!
http://pierwszekroki.czasdzieci.pl/


ZAPROSZENIE



Wójt Gminy Stanin serdecznie zaprasza mieszkańców Gminy Stanin do wzięcia udziału
w konsultacjach społecznych projektu Strategii Rozwoju Gminy Stanin na lata 2015 - 2020
( z perspektywą do 2022 r.)

Zarządzenie - Pobierz plik .PDF
Strategia - Pobierz plik .DOC

Gminne Obchody Dnia Kobiet

Mieszkanki gminy Stanin świętowały Dzień Kobiet przez dwa dni. Obchody rozpoczęły się w sobotę 7 marca w Zastawiu i Staninie, a zakończyły dzień później w Sarnowie i Tuchowiczu. W sumie wzięło w nich udział ponad 600 pań, a w organizację uroczystości aktywnie włączyli się także panowie.Imprezy miały podobny przebieg. Najpierw ich uczestniczki podziwiały talenty artystyczne uczniów, potem odbierały życzenia i kwiaty, a na koniec spotykały się na poczęstunku przy wspólnym stole. Wśród składających gratulacje i wręczających symboliczne czerwone goździki byli Wójt Gminy Stanin Krzysztof Kazana, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych w Warszawie Leszek Świętochowski z Lipniaka i Radny Sejmiku Wojewódzkiego jednocześnie Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Staninie Marek Kopeć z Sarnowa.

W części artystycznej, która odbyła się w Szkole Podstawowej w Zastawiu, oprócz uczniów tej placówki wystąpili ich koledzy z Tuchowicza i z zaprzyjaźnionej szkoły nr 5 z Łukowa. W spotkaniu wzięło udział około 150 pań z Lipniaka, Wólki Zastawskiej i Zastawia, a na zakończenie odbył się poczęstunek.

Podobna frekwencja była na obchodach w Centrum Społeczno-Kulturalnym w Staninie, gdzie wystąpili uczniowie miejscowego zespołu szkół i zespół folklorystyczny "Jarzębinki" prowadzony przez Jolantę Skwarek. Poczęstunek dla pań z Jarczówka, Kosut, Stanina i Wesołówki przygotowali mężczyźni.

Największą, bo ponad 200-osobową, widownię, czyli mieszkańców Sarnowa, Borowiny, Kierzkowa, Jeleńca i Szczygłów Dolnych, zgromadziła uroczystość, która w niedzielę 8 marca, odbyła się w Szkole Podstawowej w Sarnowie. Oprócz uczniów tej placówki, widzowie oklaskiwali także młodzieżową orkiestrę akordeonową "Arti Sentemo" z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim, w której występują m.in. młodzi mieszkańcy gminy Stanin.

Zaproszenie na drugą niedzielną uroczystość do Centrum Społeczno-Kulturalnego w Tuchowiczu przyjęło około 100 osób z Anonina, Celin Włościańskich i Celin Szlachckich, Józefowa i Tuchowicza, a w organizację spotkania, podobnie jak w Staninie, aktywnie włączyli się panowie.

Tak huczne obchody Dnia Kobiet odbywają się w gminie Stanin od kilku lat. Początkowo były organizowane w jednym miejscu, ale by ułatwić udział w nich jak największej grupie pań, zaczęto je przygotowywać w kolejnych miejscowościach.

Zastawie


Stanin


Tuchowicz


Sarnów



Badania rolne





Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych





Gmina Stanin w powiecie łukowskim kolejny raz skorzysta ze środków Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych i poprawi w tym roku ponad 5,5 kilometra tras gminnych. To największa jak dotąd inwestycja drogowa realizowana w ramach tego programu.
Umowa o przyznaniu dotacji już jest podpisana, a teraz trwa przygotowanie przetargu na wykonanie robót.

W ramach "schetynówek" samorząd zmodernizuje kilka odcinków dróg w pięciu miejscowościach: Tuchowicz, Józefów, Jeleniec, Celiny Włościańskie i Borowina. - Łącznie powstanie prawie 5 700 metrów nowej nawierzchni, z czego większość zostanie wykonana w Tuchowiczu. Szacujemy, że pracę mogą kosztować około 1 miliona 100 tysięcy złotych, ale ostateczna kwota będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu. To powinno nastąpić w ciągu kilku najbliższych tygodni - informuje Piotr Goławski z Urzędu Gminy Stanin.

Wójt Krzysztof Kazana podkreśla, że na ten rok rząd przekazał na "schetynówki" zdecydowanie mniej pieniędzy niż oczekiwały samorządy. - Tym bardziej cieszy, że nasz wniosek o przyznanie dotacji został bardzo dobrze oceniony przez ekspertów, którzy umieścili go na wysokim czwartym miejscu listy projektów, zatwierdzonych do dofinansowania - ocenia wójt Kazana.

Zgodnie z założeniami NPPDL koszty inwestycji zostaną podzielone między budżet gminy i budżet państwa po połowie, a wszystkie prace mają być wykonane i rozliczone do końca października.


Ogłoszenie


Nowe dowody osobiste od 1 marca


Od 1 marca obowiązuje nowy wzór dowodu osobistego obsługiwany przez System Rejestrów Państwowych. W porównaniu z dotychczas obowiązującymi dokumentami pojawią się nowe zabezpieczenia, znikną natomiast informacje o adresie, wzroście, kolorze oczu i podpis. Wniosek o wydanie dowodu będzie można złożyć w dowolnym urzędzie gminy.

Co nowego będzie zawierać dowód osobisty?
• Pojawi się szereg nowych zabezpieczeń. M.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniej będzie go sfałszować.
• Na dowodzie znajdą się informacje o polskim obywatelstwie.

Czego nie będzie zawierać dowód osobisty?
• Zniknie adres zameldowania. Dzięki temu, przy każdej zmianie meldunku nie trzeba będzie wymieniać dowodu.
• Nie będzie także informacji o kolorze oczu i wzroście ani skanu podpisu posiadacza. Zrezygnowano z wszelkich danych, które nie są niezbędne albo polegają na subiektywnej ocenie obywatela lub urzędnika.

Nowa fotografia do dowodu
• Fotografia, która będzie wykorzystywana w dowodzie osobistym będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach.
• Zdjęcie dołączone do wniosku powinno być wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Wniosek o nowy dowód złożymy w dowolnej gminie
• Dowód będzie można wyrobić w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku. Dotychczas mogliśmy to zrobić tylko w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zameldowania. Nasz nowy dokument odbierzemy w tym samym urzędzie, w którym złożyliśmy wniosek.
• Wniosek o wydanie dowodu osobistego złożymy na nowym, bardziej przejrzystym wniosku.
 
Czy musisz wymienić stary dowód?
Nie! Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie będzie konieczności wymiany dokumentów.
Tak jak do tej pory dowód osobisty otrzymamy za darmo.

WZÓR DOWODU.PDF

Ogłoszenie



Wójt Gminy Stanin ogłasza otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań gminy o charakterze pożytku publicznego w 2015 roku w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu w środowisku szkolnym i wiejskim.

Ogłoszenie - Pobierz plik .PDF
Załącznik 1 - Pobierz plik .DOC
Załącznik 3 - Pobierz plik .DOC

Zarządzenie Nr 3/2015
Wójta Gminy Stanin
z dnia 25 lutego 2015 r.

w sprawie unieważnienia otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań gminy o charakterze pożytku publicznego w 2015r. w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu w środowisku szkolnym i wiejskim.

Pobierz plik .PDF

Powiatowy Urząd Pracy w Łukowie i Stowarzyszenie Przedsiębiorców Ziemi Łukowskiej
serdecznie zapraszają Pracodawców oraz osoby zainteresowane
na spotkanie informacyjne pt:
POMOC DLA PRACODAWCÓW I ICH PRACOWNIKÓW OFEROWANA PRZEZ URZĘDY PRACY I/LUB FINANSOWANA Z FUNDUSZU PRACY



Harmonogram zbiórki odpadów w marcu



OBWIESZCZENIE WOJEWODY LUBELSKIEGO
o wydaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej


Obwieszczenie: Pobierz plik .PDF

Zaproszenie


Wójt Gminy Stanin ogłasza otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań gminy o charakterze pożytku publicznego w 2015 roku w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu w środowisku szkolnym i wiejskim.


Załączniki do informacji

Ogłoszenie: Pobierz plik .PDF

Załącznik 1: Pobierz plik .doc

Załącznik 2: Pobierz plik .doc



ZBIÓRKA ODPADÓW KOMUNALNYCH - LUTY



KOLONIE DLA DZIECI ROLNIKÓW

Społeczne Stowarzyszenie DIALOG przedstawia ofertę 10 dniowych kolonii zimowych dla dzieci rolników, ubezpieczonych w KRUS dofinansowanych z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników.




Dyżury aptek w 2015 roku

Dyżury aptek >>>[pobierz plik .pdf]

Szanowni Państwo,

Szanowni Państwo, Mamy zaszczyt przekazać zatwierdzoną 5 listopada 2014 r. nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, wraz z listem szefa BBN Stanisława Kozieja. Serdecznie zachęcamy do opublikowania treści dokumentu stronie internetowej Państwa urzędu. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego Link do Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP: www.bbn.gov.pl/ftp/SBN%20RP.pdf




Pierwsza Inauguracyjna Sesja Rady Gminy Stanin

W dniu 1 grudnia 2014r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Stanin odbyła się pierwsza sesja VII kadencji Rady Gminy Stanin. Na wstępie radni odebrali z rąk Przewodniczącego Gminnej Komisji Wyborczej zaświadczenia o wyborze na radnego gminy. Zaświadczenie o wyborze na stanowisko Wójta Gminy Stanin na następne cztery lata kadencji odebrał Krzysztof Kazana. Sesję rozpoczął radny senior Pani Zofia Czubek. Po zapoznaniu z porządkiem obrad nastąpiło złożenie ślubowania przez radnych gminy oraz Wójta Krzysztofa Kazany. Kolejnym punktem sesji był wybór Przewodniczącego Rady Gminy Stanin oraz Wiceprzewodniczących.


Skład Rady Gminy Stanin VII kadencji:
1. Czubek Zofia – Przewodniczący
2. Szewczak Piotr – Wiceprzewodniczący
3. Sprycha Robert - Wiceprzewodniczący
4. Cybul Zbigniew
5. Gryczka Katarzyna
6. Kępka Ryszard
7. Komorek Paweł
8. Mateńko Zofia
9. Michalak Arkadiusz
10. Michalak Jan
11. Skwarek Piotr
12. Wardak Witold
13. Walo Waldemar
14. Wiąckiewicz Stanisław
15. Witkowska Aneta




Uroczystości Święta Odzyskania Niepodległości

We wtorek, 11 listopada, obchodziliśmy 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień, w którym Józef Piłsudski przejął władzę, dla uczczenia powstania suwerennego ośrodka władzy odrodzonej Polski, został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Tego dnia w całym kraju organizowane są patriotyczne wiece i pochody, a w kościołach odprawiane msze w intencji ojczyzny.

Uroczystość Narodowego Święta Niepodległości na terenie Gminy Stanin odbyła się w Tuchowiczu. Uczestniczyły w niej władze samorządowe, na czele z Wójtem Gminy Stanin Krzysztofem Kazana, Zastępcą Wójta Gminy Ewą Niebrzegowską, delegatami Rady Powiatu, Radnymi Gminy Stanin, dyrektorzy placówek oświatowych i jednostek organizacyjnych, sołtysi.

O godzinie 10.00 w kościele Św. Marii Magdaleny w Tuchowiczu została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Dalsze uroczystości odbywały się przed pomnikiem a część artystyczna przygotowana przez uczniów z Zespołu Szkół w Tuchowiczu miała miejsce w budynku nowo wybudowanej szkoły. Wójt Gminy Stanin wygłosił okolicznościowe przemówienie podkreślając ważne daty i wydarzenia, które zostały zapisane w kartach historii. Pod pomnikiem Poległych bohaterów w walce o wolną i niepodległą ojczyznę zostały złożone kwiaty przez władze gminy, powiatu, organizacje polityczne, kombatanckie, jednostki OSP oraz młodzież.

Młodzież szkolna z Tuchowicza przygotowała część artystyczną z okazji Narodowego Święta Niepodległości, którą z uznaniem podziwiali uczestnicy uroczystości. Wszyscy zgromadzeni na uroczystość śpiewali pieśni patriotyczne. Wójt Gminy rozdał zebranym mieszkańcom gminy pamiątkowe flagi biało czerwone jako symbol obchodów uroczystości narodowych. Uroczystość odbyła się przy honorowej asyście Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, Organizacji Kombatanckich i szkół oraz orkiestry dętej z Tuchowicza.





KONSULTACJE WIELOLETNIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY GMINY STANIN Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI


Ogłoszenie: Pobierz plik .doc



Gminna Biblioteka Publiczna w Staninie prosi o Twój głos


Dołącz do akcji PEKAES Pomaga! - organizowanej przez PEKAES,
Kulczyk Foundation i Zaczytani.org

Od 15 października głosuj na stronie www.pekaespomaga.pl na GBP w Staninie. Codziennie można oddać jeden głos. Dziesięć bibliotek znajwiększą liczbą głosów zostanie wyremontowanych.

Bezpośredni link do oddania głosu na Naszą Bibliotekę:

http://pekaespomaga.pl/library/details/id/188




Złote Gody

W dniu 20 września 2014r. w Staninie odbyła się uroczystość z okazji 50-tej rocznicy ślubu następujących par:

Dębczak Teresa i Czesław
Gajo Irena i Wiesław
Gromada Genowefa i Kazimierz
Gryczka Kazimiera i Wiesław
Grzywacz Edwarda i Jan
Jawoszek Zofia i Zdzisław
Kozakowska Janina i Stanisław
Królak Helena i Kazimierz
Osińska Marianna i Stanisław
Wołoszka Zuzanna i Stanisław

O godzinie 14-tej w kościele parafialnym p.w. Trójcy Świętej w Staninie została odprawiona msza św. w intencji jubilatów. Dalsze uroczystości odbyły się w Zespole Szkół w Staninie. Wójt Gminy Stanin Pan Krzysztof Kazana wręczył jubilatom medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Każda para otrzymała pamiątkowy dyplom oraz upominek. Wójt Gminy złożył jubilatom serdeczne życzenia długich i pogodnych lat życia w jak najlepszym zdrowiu i zadowoleniu w niegasnącej miłości otoczenia najbliższych. Do życzeń dołączyła się Pani Zofia Czubek – Przewodnicząca Rady Gminy, Pani Zuzanna Lendzion – Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego i Pani Ewa Niebrzegowska Zastępca Wójta. Następnie wzniesiono toast za jubilatów i odśpiewano im „sto lat”. Uroczystość uświetniła część artystyczna przygotowana przez dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Staninie pod kierownictwem Pani Jolanty Skwarek oraz występ Zespołu Ludowego ze Stanina „Czerwona Jarzębina”. Przy kawie i poczęstunku przygotowanym przez pracowników szkoły jubilaci i ich rodziny mogli miło spędzić czas.


Jak ożywić świetlice wiejskie



PROGRAM
SZKOLENIA LOKALNYCH LIDERÓW



KARTA ZGŁOSZENIA UCZESTNICTWA [pobierz plik .pdf]

„Pożegnanie lata”

W dniu 24 sierpnia 2014 roku w miejscowości Kosuty odbyła się impreza turystyczno - rekreacyjna pn. „Pożegnanie lata”, która była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013 oraz przy udziale środków Organizatorem był Wójt Gminy Stanin Krzysztof Kazana. Celem imprezy była promocja aktywnego wypoczynku mieszkańców gminy Stanin oraz promocja nowo wytyczonego szlaku rowerowego. Stoiska wystawiennicze zostały przygotowane prze: Nadleśnictwo Łuków, ARiMR biuro powiatowe w Łukowie, LODR w Końskowoli – biuro terenowe w Łukowie, Fundacja FAPA z Warszawy, JETRO Karol Walo, Spółdzielnia Mleczarska Ryki. W trakcie trwania festynu pracownicy LODR- u przeprowadzili konkursy z nagrodami dla uczestników festynu o tematyce związanej z produkcją rolną. Organizatorzy przygotowali bezpłatny pakiet atrakcji dla dzieci: zjeżdżalnie, euro bungee, trampolina, basen z piłeczkami, zabawy i konkursy z postaciami bajkowymi. Dodatkowo uczestnicy festynu mogli podziwiać pokaz sztuki barmańskiej przygotowany na bazie soków owocowych. Chętne osoby mogły korzystać z gier i zabaw sportowych na kompleksie boisk „Orlik”. Mieszkańcy gminy oraz przybyli goście mogli podziwiać występy zespołów ludowych: „Modry – Len” z Adamowa, „Jagódki” ze Żdżar, „Jarzębina Czerwona” ze Stanina, „Mroczkowiacy” z Jeleńca, oraz zespołów dziecięcych: „Jarzębinki” ze Stanina i „Mali My” ze Stanina a także występ Orkiestry Parafialnej z Tuchowicza. W ramach festynu odbył się blok poświęcony ogólnopolskiej akcji „Powstrzymaj pijanego kierowcę”. Gościem przedstawiającym idę akcji był Dyrektor PARPA Krzysztof Brzózka, który zaprosił do udziału przedstawicieli policji i mediów. Na zakończenie odbył się koncert zespołu STO% pn. „Daj siebie innym”. Gwiazdą wieczoru był Marcin Siegieńczuk, wykonawca między innymi takich utworów jak: „Ciało do ciała” i „Sąsiadka”. Zabawę taneczną uświetnił występ zespołu muzycznego SPECTRUM LIVE. Bezpieczeństwo nad osobami biorącymi udział w imprezie zabezpieczyła profesjonalna ochrona. Dziękujemy za obecność na festynie wszystkim przybyłym gościom oraz mieszkańcom gminy pomimo deszczowej pogody. Operacja pn.: „Organizacja imprezy turystyczno - rekreacyjnej „Pożegnanie lata”” współfinansowana ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Projekt zrealizowany dzięki wdrażaniu Lokalnej „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Unii Europejskiej w ramach osi 4- LEADER Europa inwestująca w obszary wiejskie.” Strategii


Spotkanie w ramach projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej



RODZICU ZŁÓŻ WNIOSEK O WYPRAWKĘ SZKOLNĄ!




Oznakowanie szlaku rowerowego na terenie gminy Stanin

Gmina Stanin zrealizowała operację pn.: „Oznakowanie szlaku rowerowego na terenie gminy Stanin” współfinansowaną ze środków Unii Europejskiej.

Celem operacji jest podniesienie atrakcyjności turystycznej gminy Stanin poprzez utworzenie i oznakowanie szlaku rowerowego. Realizując operację oznakowano szlak rowerowy na terenie gminy Stanin, wg projektu stałej organizacji ruchu o długość 17 550 m.

Operacja była realizowana w oparciu o umowę o przyznanie pomocy nr 01784-6930-UM0343253/13, która została podpisana dnia 19 września 2013 r. w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013. Środki finansowe pochodziły z Lokalnej Grupy Działania „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI” z programu LEADER, działanie „Małe projekty”. Całkowita wartość operacji wyniosła 9 584,00 zł. Wartość dofinansowania: 6 233,49 zł.




„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Piknik integracyjny organizacji pozarządowych gminy Stanin odbył się w Kosutach.

W niedzielę 29.06.2014 na terenie kompleksu wypoczynkowo-rekreacyjnego w Kosutach odbył się Piknik organizacji pozarządowych działających w gminie Stanin. Impreza rozpoczęła się uroczystym przemarszem uczestników wszystkich organizacji pozarządowych działających w gminie Stanin, który poprowadził wójt gminy Krzysztof Kazana. Na specjalnie przygotowanej scenie plenerowej zaprezentowały się lokalne organizacje pozarządowe. Podczas imprezy można było z bliska przyjrzeć się ich działaniom oraz poznać specyfikę pracy w organizacjach pozarządowych. W ramach pikniku odbyły się konkursy, zabawy plenerowe z bajkowymi postaciami oraz występy na scenie zespołów ludowych i lokalnego kabaretu. Podczas pikniku organizacji pozarządowych w Kosutach, na specjalnie przygotowanych stoiskach wystawiane były także lokalne produkty, w tym wyśmienite pierogi, bigos, domowy chleb ze smalcem. Zorganizowany został także kiermasz ciast i innych lokalnych słodkości. Organizatorzy zadbali także o potrawy z grilla czy pieczone przy ognisku kiełbaski. Niedzielny piknik był także okazją do tworzenia płaszczyzny wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami, a także da możliwość do nawiązania współpracy i partnerstw. Uczestnicy pikniku mieli okazję zapoznać się także z materiałami informacyjnymi dotyczącymi działalności organizacji pozarządowych działających w gminie Stanin. Organizatorzy mają nadzieję, iż ta forma promocji lokalnych organizacji pozarządowych przyczyni się rekrutacji nowych członków, promocji działalności społecznej i wolontariatu, a także zainspiruje do działania nowe grupy obywatelskie. Wszyscy w domowej atmosferze bawili się do wieczora. W ramach pikniku promowana była tematyka przeciwdziałania dyskryminacji i równości. Organizatorem imprezy jest Wójt Gminy Stanin, organizacje pozarządowe działające w gminie Stanin wraz z Fundacją EOS.




OBWIESZCZENIE
WÓJTA GMINY STANIN
z dnia 2 lipca 2014r.

o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Stanin wraz z prognozą oddziaływania na środowisko

OBWIESZCZENIE o wyłożeniu studium [pobierz plik .pdf]
1. SUiKZ gminy Stanin - tekst [pobierz plik .pdf]
RYSUNEK STUDIUM_UWARUNKOWANIA [pobierz plik .pdf]
RYSUNEK STUDIUM_KIERUNKI ROZWOJU [pobierz plik .pdf]
SUiKZP - schematy [pobierz plik .rar]
Prognoza oddziaływania na środowisko [pobierz plik .rar]






„1 z 10”

W dniu 28 maja 2014r odbył się Gminny Konkurs „1 z 10” organizowany przez Wójta Gminy Stanin, Gminną Bibliotekę Publiczną w Staninie oraz Bibliotekę Szkolną w Staninie poświęcony życiu Henryka Sienkiewicza. Celem konkursu było rozpowszechnienie wiedzy z zakresu twórczości pisarza oraz rozbudzenie zainteresowania historią naszego regionu.

Konkurs odbył się w Centrum Społeczno- Kulturalnym w Staninie i przystąpiło do niego, aż 19 uczniów. Wyróżnił się on ogromną wiedzą uczestników, którzy najpierw napisali test wyłaniający 10 najlepszych uczestników. W skład komisji, której zadaniem było czuwanie nad prawidłowym przebiegiem konkursu wchodzili: gość specjalny Pan Maciej Cybulski z Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej , Przewodnicząca Rady Gminy Zofia Czubek, Wójt Gminy Stanin Krzysztof Kazana oraz nasze emerytowane nauczycielki Pani Sabina Dźwigała i Krystyna Lendzion. Uczestnicy kolejno odpowiadali na pytania posiadając 3 szanse na dobrą odpowiedz.

Finalistami tegorocznego konkursu są:

I miejsce Anna Borowa
II miejsce Diana Sawczuk
III miejsce Jagoda Różycka

Nagrody zostały wręczone przez Wójta Gminy Stanin Krzysztofa Kazane, który jest fundatorem nagrody głównej jaką był nowoczesny laptop oraz organizatorów.


Panowie Wójtowie/Burmistrzowie
Powiatu Łukowskiego

Starostwo Powiatowe w Łukowie po raz kolejny zwraca się z prośbą o poinformowanie mieszkańców Powiatu Łukowskiego o możliwości zarejestrowania się w systemie (ZIP) zintegrowanym Systemie Pacjenta.

Czytaj więcej:

Pobierz PDF


ZARZĄDZENIE WÓJTA GMINY STANIN

Zarządzenie Nr 11/2014 Wójta Gminy Stanin z dnia 13 maja 2014 r. w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Zastawiu.

Zarządzenie Nr 11/2014 [pobierz plik .pdf]


Gmina Stanin wspiera kampanię:
„Odpowiedzialny Kierowca 2014”
oraz „ Prawda o alkoholu”.

Gmina Stanin przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii „ Odpowiedzialny Kierowca 2014″ oraz „ Prawda o alkoholu”.
„Odpowiedzialny Kierowca” i „Prawda o alkoholu” to kampanie profilaktyczno-edukacyjne skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Celem jest propagowanie wśród wszystkich uczestników ruchu drogowego dobrych postaw na drodze oraz edukacja w zakresie trzeźwości za kierownicą, znajomości przepisów drogowych, kultury na drodze oraz odpowiedzialnego zachowania, które zapewni bezpieczną podróż wszystkim użytkownikom drogi.

Dzięki zaangażowaniu Wójta Gminy Stanin i Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zakupiono materiały dla szkół podstawowych oraz dorosłych użytkowników dróg.

Włączając się w akcję w zakresie bezpieczeństwa drogowego – promujemy bezpieczeństwo na drodze.

W dniu 23 kwietnia 2014r. w Staninie zorganizowano nietypową kontrolę drogową, do której zaangażowano przedstawiciela GKRPA, funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Łukowie oraz grupę uczniów Szkoły Podstawowej ZS w Staninie, przybyłych z opiekunem.

Najmłodsi w asyście funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymywali uczestników ruchu drogowego do kontroli, dokonywali pomiaru prędkości oraz sprawdzali trzeźwość kierowców. Wzmocnieniem profilaktycznego przekazu były zakupione przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Staninie atrakcyjne materiały edukacyjne np. „ Kierowca na piątkę”, „Jazda po pijanemu to droga do katastrofy ”oraz gadżety ”Odpowiedzialny kierowca”, które wręczano kierowcom. Przewodnicząca komisji dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w kampanię.

INFORMACJA WÓJTA GMINY STANIN

W 2010 roku, kiedy obejmowałem stanowisko Wójta Gminy Stanin, nasza gmina nie posiadała uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, uchwalone w 2001r., nie odpowiadało potrzebom naszych mieszkańców. Uchwalony w 2011r Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Stanin, Wesołówka, Tuchowicz i Jeleniec znacząco nie poprawił sytuacji. Dla jednych był ułatwieniem w realizacji inwestycji, dla innych ograniczeniem w rozwoju swoich gospodarstw. Dlatego też podjąłem decyzję o przystąpieniu do zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla terenu całej gminy, mając na względzie dostosowanie dokumentów planistycznych gminy do aktualnych potrzeb mieszkańców.

INFORMACJA WÓJTA GMINY STANIN [pobierz plik .pdf]


Gminne Obchody Dnia Kobiet

Około 400 mieszkanek gminy Stanin na zaproszenie Wójta Krzysztofa Kazany wzięło udział w Gminnych Obchodach Dnia Kobiet. Dzień Kobiet obchodzony był w sześciu miejscowościach: Jonniku, Zastawiu, Staninie, Jeleńcu oraz Sarnowie. Wójt złożył wszystkim Paniom życzenie oraz wręczył kwiaty i słodycze. Specjalnie dla Pań została przygotowana część artystyczna wykonana przez uczniów szkół z Jonnika, Zastawia, Stanina, Jeleńca i Sarnowa. Spotkania w Jonniku i Jeleńcu uświetniły występy zespołów ludowych „Jarzębina Czerwona” ze Stanina, „Mroczkowiacy” z Jeleńca oraz „Świderzanki” ze Świderek.

Jonnik


Zastawie


Stanin


Jeleniec


Sarnów



O G Ł O S Z E N I E

Wójt Gminy Stanin ogłasza otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań gminy o charakterze pożytku publicznego w 2014 r. w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu w środowisku szkolnym i wiejskim, kultury, ochrony dóbr kultury i tradycji, organizacji masowych imprez sportowo – rekreacyjnych w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

Ogłoszenie- [pobierz plik .pdf]
Załącznik - [pobierz plik .doc]


Życzenia z okazji Dnia Kobiet

„Kobiety mają to do siebie, że tam gdzie dłużej przebywają
zawsze wnoszą coś z piękna”

Józef Maciejewski

Wszystkim Kobietom, w tak pięknym dniu
składam najserdeczniejsze życzenia:
Wszystkiego najlepszego, dużo szczęścia,
by w każdym dniu roku uśmiech na Waszej twarzy gościł
tak samo często, jak w tym dniu.
Życzę także zadowolenia z siebie, radości życiowej,
dużo sukcesów i spełnienia wszystkich, nawet tych najskrytszych marzeń.

Wójt Gminy Stanin
Krzysztof Kazana



Zarząd Lokalnej Grupy Działania
„RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI”
ogłasza nabór na wolne stanowisko pracy:
specjalista ds. rozwoju turystyki
wymiar etatu: pełny etat
na podstawie umowy o pracę na czas określony do 30 czerwca 2015 r.

Czytaj szczegóły - [pobierz plik .pdf]


Zaproszenie do konsultacji społecznych.

Wójt Gminy Stanin serdecznie zaprasza mieszkańców gminy Stanin do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych projektu Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Stanin na lata 2014 - 2020.

Zaproszenie do konsultacji społecznych - [pobierz plik .pdf]
Zarządzenie - [pobierz plik .pdf]
Załącznik nr 1 do Zarządzenia - [pobierz plik .pdf]
Strategia Stanin I 2014 - [pobierz plik .pdf]


Obwieszczenie Wojewody Lubelskiego z dnia 20 lutego 2014 roku

Niniejszym podaje się do publicznej wiadomości Rozporządzenie Nr 2 Wojewody Lubelskiego z dnia 20 lutego 2014 r. w sprawie zarządzenia środków w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zagrożeniem wystąpienia afrykańskiego pomoru świń na obszarze przekraczającym obszar jednego powiatu.
Pełna treść obwieszczenia - [pobierz plik .pdf]




Turniej halowej piłki nożnej mężczyzn
o Puchar Wójta Gminy Stanin
Stanin 23.02.2014r.

Szczegóły - [pobierz plik .pdf]


VI EDYCJA KONKURSU
NA PRACE DOTYCZĄCE POLSKIEGO ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH
„POLSKA WIEŚ – DZIEDZICTWO I PRZYSZŁOŚĆ”

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Scholar ogłasza VI edycję konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”. Patronat honorowy nad konkursem objął Polski Komitet ds. UNESCO.
Celem konkursu jest promocja polskiego rolnictwa, problematyki związanej z obszarami wiejskimi, dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie publicznej debaty na temat polskiej wsi.

Szczegóły - [pobierz plik .pdf]
Karta zgłoszeniowa - [pobierz plik .pdf]
Regulamin - [pobierz plik .pdf]




Urząd Gminy w Staninie zaprasza w dniu
5 lutego (środa)
w godz. 09.00-15.00 po odbiór loginu i hasła
Stanin 62



ZAPROSZENIE
do udziału w XI edycji konkursu „Lubelski Orzeł Biznesu 2013”

Szanowni Przedsiębiorcy,

Kapituła Konkursu zaprasza Państwa do udziału w XI edycji Konkursu „Lubelskiego Orła Biznesu 2013”. Honorowy Patronat nad konkursem sprawują: Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin. Finałowa Gala Konkursu odbędzie się w maju 2014 roku w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Uroczystość jest prestiżowym wydarzeniem, któremu towarzyszą media, dzięki czemu jest to wspaniała promocja dla laureatów konkursu.

Zaproszenie - [pobierz plik .pdf]
Regulamin - [pobierz plik .pdf]
Formularz konkursowy - [pobierz plik .pdf]


INFORMACJA
dotycząca zwrotu podatku akcyzowego dla producentów rolnych w 2014 roku

Wójt Gminy Stanin informuje, iż producenci rolni mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej w terminach:
- od 1 lutego 2014 r. do 28 lutego 2014 r. wraz z fakturami VAT /lub ich kopiami/ stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego do produkcji rolnej  w okresie od 1 sierpnia 2013 r. do 31 stycznia 2014 r.
- od 1 sierpnia 2014 r. do 31 sierpnia 2014 r. wraz z fakturami VAT /lub ich kopiami/ stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od 1 lutego 2014 r. do 31 lipca 2014 r.
 
Wypłata producentom rolnym zwrotu podatku akcyzowego nastąpi w 2014 r. przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku w terminie:
- 1-30 kwietnia 2014 r. w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie,
- 1-31 października 2014 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie,

  W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 22 listopada 2013 r. określono stawkę zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w wysokości 0,95 zł na 1 litr oleju  /Dz. U. z 2013r. poz. 1408/.

Wniosek - [pobierz plik .pdf]


O B W I E S Z C Z E N I E
WOJEWODY LUBELSKIEGO



I N F O R M C J A



OGŁOSZENIE O PRZETARGU

Wójt Gminy Stanin
ogłasza pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż
prawa własności niżej wymienionych nieruchomości
stanowiących własność Gminy Stanin

Czytaj więcej - informacja [pobierz plik .pdf]


Złote Gody

W dniu 23 listopada 2013r. w Staninie odbyła się uroczystość z okazji 50-tej rocznicy ślubu następujących par:
 - Marianna i Kazimierz Białach
 - Zuzanna i Zygmunt Buczyńscy
 - Janina i Mieczysław Cichosz
 - Janina i Jerzy Cizio
 - Marianna i Mieczysław Chudek
 - Irena i Stanisław Fornal
 - Helena i Piotr Goławscy
 - Mariana i Jan Gryczon
 - Janina i Franciszek Kazana
 - Eugenia i Jan Mućka
 - Janina i Jerzy Skorupa
 - Krystyna i Stanisław Świecak
 - Marianna i Jerzy Tronowscy
 - Adela i Leopold Wardak
 - Zofia i Kazimierz Wójcikowscy
 - Zofia i Edward Zarzyccy
 - Zofia i Józef Zdun
O godzinie 14-tej w kościele parafialnym p.w. Trójcy Świętej w Staninie została odprawiona msza św. w intencji jubilatów. Dalsze uroczystości odbyły się w Zespole Szkół w Staninie. Wójt Gminy Stanin Pan Krzysztof Kazana wręczył jubilatom medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Każda para otrzymała pamiątkowy dyplom oraz upominek. Wójt Gminy złożył jubilatom serdeczne życzenia długich i pogodnych lat życia w jak najlepszym zdrowiu i zadowoleniu w niegasnącej miłości otoczenia najbliższych. Do życzeń dołączyła się Pani Zofia Czubek – Przewodnicząca Rady Gminy, Pani Zuzanna Lendzion – Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego i Pani Ewa Niebrzegowska Zastępca Wójta. Następnie wzniesiono toast za jubilatów i odśpiewano im „sto lat”. Uroczystość uświetniła część artystyczna przygotowana przez dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Staninie pod kierownictwem Pani Jolanty Skwarek , Pani Anity Koniecznej, Pani Anny Nowak oraz występ Zespołu Ludowego ze Stanina „Czerwona Jarzębina”. Przy kawie i poczęstunku przygotowanym przez pracowników szkoły jubilaci i ich rodziny mogli miło spędzić czas.



Agrokonferencja w Banku Sółdzielczym w Łukowie

Bank Spółdzielczy w Łukowie organizatorem i gospodarzem AgroKonferencji.

Czytaj więcej - informacja [pobierz plik .pdf]



Uroczysta gala z okazji 20-lecia
Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

21 listopada 2013 roku w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala z okazji 20-lecia Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji połączona z ceremonią wręczenia nagród w konkursie EDUinspiracje 2013. Honorowy patronat nad galą sprawował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej- Bronisław Komorowski.
Wśród laureatów w kategorii instytucjonalnej – wizyty studyjne - znalazł się Zespół Szkół w Tuchowiczu – organizator wizyty studyjnej w październiku 2012 roku i Gimnazjum Nr 2 w Łukowie – koordynator projektu. Hasłem przewodnim organizowanej przez nas wizyty był temat: ,,W jaki sposób technologie informacyjno-komputerowe wpływają na proces uczenia się i nauczania”? Jako zaangażowane w realizację przedsięwzięcia szkoły złożyliśmy wniosek na konkurs EDUinspiracje 2013 pt. „ Historie sukcesu- jak udział w programach edukacyjnych wpłynął na funkcjonowanie instytucji i nasze życie”. Kapituła konkursu doceniła nasz wkład w rozwój edukacji , przyznając nam tytuł laureata.

Relacja - Czytaj więcej



K O M U N I K A T



I KRÓLOWA POLSKIEGO MLEKA


29 października 2013 r. w siedzibie KZSM Zw. Rew. w Warszawie odbyły się I Wybory Królowej Mleka. Decyzją jury pierwszą Królową Mleka została Katarzyna Gajownik z Józefowa gmina Stanin - studentka studiów doktoranckich w dyscyplinie Zootechnika jak również absolwentka Wydziału Przyrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach. Tytuł magistra inżyniera Zootechniki uzyskała na podstawie pracy magisterskiej pt. „Hodowla Zachowawcza wybranych ras bydła w Polsce”, którą obroniła z wyróżnieniem w roku 2011. Doktorantka należy do osób ambitnych, nie lubiących siedzieć w miejscu i nigdy nie narzeka na nudę. Współpracuję od wielu lat z organizacjami studenckimi na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, a to umożliwia jej rozwój i poszerzenie wiedzy. Dzięki studiom rozwija swoją osobowość i kreatywność. Jest również pracownikiem Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.
Projekt Królowej Mleka został ustanowiony wiosną 2013 roku. Wspierające ten pomysł organizacje tj.: Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rewizyjny (KZSM ZR) oraz Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych (FBZPR) uważają, że cały łańcuch dostaw artykułów mleczarskich począwszy od pozyskania surowca poprzez jego przetworzenie po sprzedaż i w efekcie konsumpcję powinien być wspierany przez ambasadora, który poprzez swój czar i wiedzę mógłby reprezentować tę tradycyjną gałąź polskiego przemysłu spożywczego. Taka osoba zwracałaby uwagę na wagę czynnika zdrowotnego w diecie zwłaszcza do młodego pokolenia.
Królowe Mleka mają długą tradycję w innych krajach. Udowodniły swoją rolę w zwiększaniu świadomości opinii publicznej na temat zdrowotnych aspektów spożywania produktów mlecznych. Polska Królowa Mleka będzie widoczna w wyspecjalizowanych oraz ogólno-tematycznych mediach. Osobiście będzie partycypować w eventach (w Polsce i zagranicą), odwiedzać szkoły i zwracać uwagę na rolę mleka w odżywianiu.
Królowa Mleka to prawdziwy symbol zdrowia dzięki właściwemu stylowi życia i odżywiania się. Celem działania Królowej jest podnoszenie świadomości wartości odżywczych mleka i nabiału, a w efekcie wzrost sprzedaży i konsumpcji. Poprzez działania edukacyjne Królowa pokazuje związek między spożywaniem mleka, a zdrowiem, wdziękiem i intelektem.
Królowa wspiera konsumpcję mleka poprzez edukację w szkołach, uczestnictwo w festynach i piknikach oraz uczestnictwo w targach krajowych i zagranicznych.
Pierwszym wydarzeniem z udziałem Królowej Mleka było otwarcie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi XXII Targów Mleczarskich Mleko-Expo. Gratulujemy i jest nam bardzo miło, że mieszkanka naszej gminy odnosi tak zaszczytne sukcesy.

Zdjęcia wykonane przez : Anna Garczewska-Murzyn "Przegląd Mleczarski"




DZIEŃ SENIORA NA LUDOWO


9 listopada w Zespole Szkół w Jeleńcu odbył się XVI Dzień Seniora. Swoją obecnością zaszczyciło organizatorów około 200 osób. Uroczystość poświęcona była babciom i dziadkom uczniów z Zespołu Szkół w Jeleńcu. Specjalnie dla nich zaproszonych zostało jedenaście zespołów ludowych. W zorganizowanie tak szczególnego dnia włączył się Wójt Gminy Stanin Pan Krzysztof Kazana oraz zastępca wójta Pani Ewa Niebrzegowska, którzy rozmawiali z gośćmi, częstowali słodyczami, a nawet ruszyli do wspólnych tańców.
Po występach wzniesiono toast za seniorów i odśpiewano im "Sto lat". Przy kawie, obiedzie i poczęstunku przygotowanym przez pracowników szkoły pod wodzą sekretarki Pani Barbary Michalak seniorzy mogli miło spędzić czas. Wspólne pogawędki przy stole zakończyły się odśpiewaniem kilku pieśni biesiadnych i tańcami. Radość ze wspólnego przebywania widoczna była wśród wszystkich zebranych.
W zorganizowanie uroczystości włączył się również w sposób szczególny, jeden z mieszkańców Pan Stanisław Posiadała.




Uroczystości Święta Odzyskania Niepodległości w gminie Stanin

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. W tym roku została obchodzona 95 rocznica odzyskania niepodległości.
Gminne uroczystości z okazji tego święta jak co roku odbyły się w Tuchowiczu. Uczestniczyły w niej władze samorządowe, na czele z Wójtem Gminy Stanin Krzysztofem Kazana, Radnymi Gminy Stanin, dyrektorami placówek oświatowych i jednostek organizacyjnych, sołtysami.
O godzinie 10.00 w kościele Św. Marii Magdaleny w Tuchowiczu została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Dalsze uroczystości odbywały się przed pomnikiem a część artystyczna przygotowana przez uczniów szkół z terenu gminy na placu przy budynku Centrum Społeczno - Kulturalnym. Wójt Gminy Stanin wygłosił okolicznościowe przemówienie podkreślając znaczenie patriotyzmu w postawie obywateli w dzisiejszych czasach. Pod pomnikiem Poległych bohaterów w walce o wolną i niepodległą ojczyznę zostały złożone kwiaty przez władze gminy, organizacje polityczne, kombatanckie, jednostki OSP oraz młodzież.
Młodzież szkolna z Tuchowicza, Stanina, Sarnowa, Jonnika oraz Zagoździa przygotowała część artystyczną z okazji Narodowego Święta Niepodległości, którą z uznaniem podziwiali uczestnicy uroczystości. Wszyscy zgromadzeni na uroczystość śpiewali pieśni patriotyczne. Wójt Gminy i Przewodniczący Rady Gminy rozdali zebranym mieszkańcom gminy pamiątkowe flagi biało czerwone jako symbol obchodów uroczystości narodowych. Uroczystość odbyła się przy honorowej asyście Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, Organizacji Kombatanckich i szkół. Orkiestra dęta z Tuchowicza zagrała hymn państwowy.




Otwarcie remontowanego odcinka drogi wojewódzkiej nr 807

W dniu 07.11.2013r. w miejscowości Tuchowicz miało miejsce uroczyste otwarcie remontowanego odcinka drogi wojewódzkiej nr 807. Na otwarcie drogi przybyli licznie zgromadzeni goście z urzędów i instytucji centralnych, wojewódzkich oraz samorządowych jak również mieszkańcy gminy. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Jacek Sobczak, Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Andrzej Gwozda, Wójt Gminy Stanin Krzysztof Kazana oraz Przewodniczący Rady Gminy Stanin Zofia Czubek. Inwestorem remontowanego odcinka było Województwo Lubelskie. Gminy Stanin z własnych środków opracowała dokumentację projektową na odcinku od km 52+800 do km 53+940 oraz od km 57+151 do km 60+600. Wartość udzielonej pomocy 66 420,00 zł. Dokumentację projektową na odcinku od km 60+600 do km 61+360 opracował Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie. Łączna wartość remontowanego odcinka to kwota 2 632 454,61 zł brutto. Łączna długość remontowanego odcinka 3,891 km.
Droga wojewódzka nr 807 jest niewątpliwie główną arterią komunikacyjna Gminy Stanin. Remont drogi znacząco przyczynił się do poprawy warunków bezpieczeństwa ruchu drogowego wszystkich jej użytkowników oraz do bezpieczeństwa mieszkańców Gminy. W znacznym stopniu przyczynił się również do poprawy dostępności komunikacyjnej głównych ośrodków miejskich – Łuków oraz do miejscowości gminnej – Stanin. Ponadto poprawa warunków drogowych na terenie gminy przyczynia się do stabilnego i zrównoważonego rozwoju regionu zarówno w aspekcie ekonomiczno-gospodarczym jak i socjalnym, ekologicznym oraz edukacyjnym.




WYJAŚNIENIE
dotyczące artykułów w Super Expressie

W nawiązaniu do artykułów zamieszczanych w czasopiśmie „ Super Express”- „ Oddajcie mi dzieci! NIEZWYKŁY APEL MATKI Straciła je, bo nie ma pracy!” oraz „ Nie widziałam braciszka od miesiąca” Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Staninie informuje, iż rozpowszechniane przez gazetę informacje są całkowicie nieprawdziwe.
Opisane bulwersujące działania podejmowane jakoby przez pracowników GOPS w Staninie wobec rodziny Państwa Grażyny i Tadeusza Ch. nigdy nie miały miejsca.
Informuję, iż dane zawarte w artykule nie znajdują odzwierciedlenia w stanie faktycznym a zatem wyciągane wnioski są całkowicie nieprawdziwe.
Dziennikarz opisujący sprawę powinien wykazać się należytą starannością i rzetelnością w gromadzeniu i prezentowaniu informacji, tak aby nie wprowadzać czytelników w błąd.
Z uwagi na fakt, że większość danych dotyczących sytuacji życiowej osób i rodzin korzystających z pomocy społecznej podlega ochronie prawnej niemożliwe jest merytoryczne odniesienie się do stawianych nam zarzutów.
Informuję, iż pracownicy socjalni udzielają wsparcia osobom i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej w postaci pracy socjalnej, pomocy materialnej, i innej pomocy określonej w ustawie o pomocy społecznej. W gminie Stanin z rodzinami przeżywającymi trudności opiekuńczo-wychowawcze od 2012 roku pracują asystenci rodziny. W sytuacji gdy występuje przemoc w rodzinie działania zgodne ze swoimi kompetencjami podejmują członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (policjant, kurator sądowy, pedagog szkolny, pracownik socjalny ).
Wyjaśniam, iż postanowienia sądu rodzinnego o umieszczeniu dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych są podyktowane wyłącznie dobrem małoletnich dzieci i zabezpieczeniem ich prawidłowego rozwoju. Przesłanką do odebrania dzieci naturalnym rodzicom jest poważna dysfunkcja w prawidłowym funkcjonowaniu rodziny, nie zaś bieda czy bezrobocie rodziców.

Kierownik GOPS Stanin
/-/ Anna Ostrysz



KOMUNIKAT
WPIS DO CEIDG WOLNY OD OPŁAT

Zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013r., poz. 672) wnioski o wpis do CEIDG są wolne od opłat.
Dokonanie wpisu do CEIDG, zarówno w zakresie rozpoczęcia wykonywania działalności, jak i jej zaprzestania, jest bezpłatne, a wszelkie oferty sugerujące potrzebę dokonania jakiejkolwiek opłaty w związku z wykorzystaniem wpisu w CEIDG są ofertami handlowymi, nie mającymi żadnego związku z rejestrem prowadzonym przez Ministra Gospodarki.
Dokonanie zatem żądanej zapłaty jest całkowicie dobrowolne. Nieuiszczenie opłaty nie rodzi żadnych skutków prawnych w CEIDG oraz wobec Ministra Gospodarki.
Podmioty te sugerują również konieczność dokonania polecenia przelewu na podane konto, w oparciu o informacje, że dany przedsiębiorca zaprzestał wykonywania działalności gospodarczej i złożył wniosek o wykreślenie z CEIDG. Również te opłaty są ofertą handlową prywatnych firm i nie mają żadnego związku z CEIDG.
Wójt Gminy Stanin
/-/ Krzysztof Kazana



O G Ł O S Z E N I E



INFORMACJA
WÓJTA GMINY STANIN

Działając na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010r. Nr 102 poz. 651 ze zm.), informuję o wywieszeniu Wykazu nieruchomości, stanowiących własność Gminy Stanin, przeznaczonych do sprzedaży.

Wykaz został wywieszony na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Stanin, na stronie internetowej www.stanin.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej (www.ugstanin.bip.lubelskie.pl).

Wykaz podlega wywieszeniu na okres 21 dni, tj. od dnia 23 października 2013r. do dnia 12 listopada 2013r.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu /25/ 798 11 18 wew. 25 lub bezpośrednio w Urzędzie Gminy Stanin, pok. nr 19.

Wykaz nieruchomości do sprzedaży - Czytaj więcej - informacja [pobierz plik .pdf]
Czytaj więcej - Zarządzenie nr 19.2013 [pobierz plik .pdf]


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W GMINIE STANIN

W dniu 16 października w Zespole Szkół w Staninie odbył się Gminny Dzień Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli: dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy ze wszystkich placówek oświatowych z terenu gminy oraz Wójt Gminy Stanin Pan Krzysztof Kazana, Zastępca Wójta Pani Ewa Niebrzegowska, Dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Staninie Pan Piotr Michalak. Pan Wójt złożył wszystkim pracownikom oświaty okolicznościowe życzenia i wręczył przybyłym na uroczystość kwiaty. Zasłużeni dyrektorzy i nauczyciele otrzymali nagrody Wójta. Uroczystość uświetniła część artystyczna przygotowana przez dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Staninie pod przewodnictwem Pani Jolanty Skwarek, Pani Anity Koniecznej i Pani Anny Nowak. Spotkanie zakończono wspólnym obiadem.




O G Ł O S Z E N I E



"Pamięć wciąż żywa"

W dniu 30 września 2013r. w Zespole Szkół w Zagoździu odbyła się uroczystość upamiętniająca Patrona szkoły – Stanisława Grafika. Przybyli liczni goście: rodzina Patrona – syn Ryszard z żoną, Józef Puderecki, proboszcz parafii Jedlanka ks. Piotr Kardas, Piotr Michalak – dyrektor ZEAs-u w Staninie, radny gminy Stanin – Piotr Szewczak oraz rodzice. Na gości czekała pięknie udekorowana sala gimnastyczna- efekt ten zawdzięczamy współpracy, zaangażowaniu i talentowi p. A. Sawczuk, I. Krasuskiej oraz p. A. Osiaka.

Czytaj więcej - informacja [pobierz plik .pdf]


Wizyta gości z sześciu krajów w ramach realizacji projektu Comenius

W dniach 23 – 27 października 2013 Zespół Szkół w Tuchowiczu miał zaszczyt gościć przyjaciół z projektu Comenius z następujących krajów: Turcji, Niemiec, Portugalii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii. Wcześniej odbywały się wyjazdowe wizyty partnerskie, a w tym roku przyszła kolej na wizytę w Polsce. Naszym nadrzędnym celem było przełamanie stereotypów o Polsce i Polakach ciągle funkcjonujących w Europie i na świecie oraz pokazanie dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego kraju, co jest tematem przewodnim projektu. Cały tydzień wypełniony był różnego rodzaju atrakcjami. Staraliśmy się pokazać naszym partnerom wiele zabytków z naszego regionu oraz pokazać historię naszego kraju. Zadowolenie, podziękowania i miłe słowa gości na koniec tygodnia potwierdziły, że udało nam się osiągnąć założone cele.

Czytaj więcej - informacja [pobierz plik .pdf]


K O M U N I K A T



Gmina Stanin na Dożynkach Wojewódzkich

W niedzielę 15 września br. w Wisznicach w powiecie bialskim odbyły się Dożynki Wojewódzkie. Gminę Stanin na dożynkach reprezentowały dwie delegacje wieńcowe z miejscowości Stara Wróblina i Tuchowicza. W konkursie wieńców dożynkowych wzięły udział obydwa wieńce. Wieniec wykonany przez sołectwo Stara Wróblina przedstawia łódź rybacką wykonaną z różnego rodzaju zbóż, wokół łodzi ułożony został różaniec. Drugi wieniec z miejscowości Tuchowicz wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Tuchowicza przedstawia Serce Pana Jezusa a wykonany został z kłosów zbóż, chmielu, wrzosu, borówki, lnu oraz żywych kwiatów.

Mszę Świętą w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Wisznicach, celebrował Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski, który podziękował za pracę rolników. Po zakończonej Eucharystii ulicami Wisznic przeszedł uroczysty korowód z wieńcami dożynkowymi, złożony z delegacji powiatowych i gminnych pod przewodnictwem orkiestry dętej OSP w Rossoszu . Dalsze świętowanie miało miejsce na terenie miejscowego stadionu sportowego. Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman powitał przybyłych gości oraz wyraził słowa uznania dla rolników za trud włożony w uprawę roli. W programie nie zabrakło występów artystycznych. Na wojewódzkie święto plonów przybyło wiele delegacji z gmin i powiatów woj. lubelskiego.



Usuwanie wyrobów zawierających azbest

Gmina Stanin informuje, że realizacja zadania pn.”Usuwanie wyrobów zawierających azbest.” jest dotowana na podstawie umowy nr 164/2013/D/OZ z dnia 25.06.2013 r. i aneksu z dnia 03.07.2013r. zawartych z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Kwota dofinansowania obejmuje 100% kosztów kwalifikowanych tj. kosztów demontażu, transportu i unieszkodliwienia materiałów zawierających azbest, w tym 50% ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego pod nazwą „Gospodarowanie odpadami innymi niż komunalne, Część III – Usuwanie wyrobów zawierających azbest” oraz 50% ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.



Nowa szafa sterownicza w stacji uzdatniania wody

Gmina Stanin informuje, że w stacji uzdatniania wody w Tuchowiczu zamontowana została nowa szafa sterownicza. Na dofinansowanie zadania pn. „Zakup szafy sterowniczej w automatycznej kontenerowej stacji uzdatniania wody w Tuchowiczu” udzielona została pożyczka na podstawie umowy Nr 21/2013/P/GW z dnia 25 czerwca 2013r. zawartej z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Kwota pożyczki wynosi 41 000,00zł. Koszt całego zadania natomiast wyniósł 51 414,00zł.



Regionalny Program Operacyjny 2007 - 2013



"Zdrowo na sportowo"

W dniu 28 lipca 2013 roku w miejscowości Kosuty koło Stanina odbyła się impreza sportowo - rekreacyjna pn. „Zdrowo na sportowo”, która była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013 oraz przy udziale środków własnych Gminy Stanin. Czytaj więcej - informacja [pobierz plik .pdf]



Konkurs Eurolider

Uprzejmie informujemy, że ruszyła V edycja konkursu Eurolider. Celem konkursu jest wyróżnienie osób, które wykorzystując Fundusze Europejskie, prowadzą różnorodne przedsięwzięcia i zmieniają życie lokalnej społeczności.



K O M U N I K A T



Wójt Gminy Stanin ogłasza konkurs wiedzy

W związku z realizacją projektu „Wrota Lubelszczyzny – Informatyzacja Administracji” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013, Gmina Stanin ogłasza konkurs wiedzy nawiązujący swoją tematyką do w/w projektu.

Czytaj więcej: [pobierz plik .pdf]
Regulamin konkursu[pobierz plik .pdf]
Załącznik do regulaminu[pobierz plik .pdf]


Wnioski o oszacowanie strat w wyniku deszczu nawalnego, gradu.

Oświadczenie [pobierz plik .pdf]


Piknik Rodzinny

W niedzielę 30 czerwca 2013 roku od godz. 13 na placu Zespołu Szkół w Zagoździu odbył się Piknik Rodzinny zorganizowany przez ZS w Zagoździu pod patronatem Wójta Gminy Stanin i Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W tym roku rolę organizacyjną pełnili rodzice z miejscowości Wnętrzne.
Plac szkolny tego dnia był specjalnie przygotowany na tą okazję. Na scenie umieszczone były kolorowe materiały, kwiaty oraz plakat z sylwetkami rodziny. Czytaj więcej - informacja [pobierz plik .pdf]



Burmistrz Pyrzyc
Do samorządów ginnych, powiatowych i wojewódzkich!



Jubileusz 100-lecia powstania Jednostki OSP Tuchowicz

Jubileusz 100-lecia obchodziła 19 maja 2013 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Tuchowiczu w gminie Stanin. Straż Ogniowa Ochotnicza w Tuchowiczu powstała w 1913 r., a jej inicjatorem był ówczesny dziedzic z Tuchowicza – Aleksy Hempel. Na uroczystości przybyło wielu dostojnych gości, przedstawicieli władz szczebla krajowego, wojewódzkiego, powiatowego, gminnego oraz jednostek straży pożarnych z terenu całego powiatu. Gości powitał Wójt Gminy Stanin Krzysztof Kazana. Swoją obecnością na uroczystości zaszczycili między innymi: wnuczka założyciela Jednostki OSP Tuchowicz Maria Magdalena Hempel, Wiceprezes Zarządu Głównego ZOSP RP dh Marian Starownik, Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski, Prezes WFOŚiGW w Lublinie Wojciech Piekarczyk, Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Krzysztof Głuchowski, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Łukowie Janusz Kozioł, Komendant Powiatowy PSP w Łukowie st. bryg. Andrzej Rusinek, Burmistrz Miasta Łuków Dariusz Szustek, Wicestarosta Powiatu Łukowskiego Krzysztof Tymoszuk, Przewodniczący Rady Powiatu w Łukowie Władysław Karaś, Radny Rady Powiatu w Łukowie Tadeusz Kopeć, Radni Gminy Stanin.

Czytaj więcej [plik .pdf]>>



Zaproszenie do uczestnictwa w wyjeździe studyjnym

Uprzejmie informujemy, że w dniu 05 czerwca 2013 r. organizowany jest wyjazd studyjny dla lokalnych i potencjalnych liderów z obszaru LGD na teren powiatu bialskiego.
Celem wyjazdu jest zapoznanie się z dobrymi praktykami aktywności społecznej wsi.



Zaproszenie- Czytaj więcej [plik .pdf]>>
Program wyjazdu - Czytaj więcej [plik .doc]>>
Karta zgłoszenia uczestnictwa - Czytaj więcej [plik .doc]>>


Uroczystość upamiętniająca 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Powstanie Styczniowe, którego 150 rocznicę obchodzimy w tym roku, to jedno z najbardziej dramatycznych i ważnych wydarzeń w naszej historii nowożytnej. Podjęto tę walkę w skrajnie trudnych warunkach i była ona świadectwem wielkiej narodowej determinacji w dążeniu do odbudowania własnego, suwerennego państwa polskiego.

Uroczystość upamiętniająca 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego odbyła się 8 maja br. w Staninie. Uczestniczyły w niej władze samorządowe, na czele z Wójtem Gminy Stanin Krzysztofem Kazana, Zastępcą Wójta Gminy Ewą Niebrzegowską, Radnymi Gminy Stanin, dyrektorami placówek oświatowych i jednostek organizacyjnych, sołtysami.

O godzinie 11.30 w kościele p. w. Trójcy Świętej w Staninie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Dalsze uroczystości odbywały się w Zespole Szkół w Staninie. Wójt Gminy Stanin wygłosił okolicznościowe przemówienie podkreślając postawy osób biorących udział w walkach powstańczych oraz znaczenie powstania styczniowego w historii polski. Uczniowie z Zespołu Szkół w Staninie przedstawili część artystyczną ukazującą obraz powstania styczniowego na terenie gminy Stanin. W uroczystościach uczestniczyli: Organizacje Kombatanckie, przedstawiciele szkół z terenu gminy.





1 z 10

W dniu 7 maja 2013r odbył się gminny konkurs „1 z 10” organizowany przez Wójta Gminy Stanin oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Staninie poświęcony 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Celem konkursu było rozpowszechnienie wiedzy z zakresu powstania styczniowego na terenie powiatu łukowskiego oraz rozbudzenie zainteresowania historią naszego regionu. Odbył się on w centrum Społeczno-Kulturalnym w Staninie i przystąpiło do niego aż 25 uczniów. Konkurs wyróżnił się ogromną wiedzą uczestników którzy najpierw napisali test który miał wyłonić 10 najlepszych uczestników a decyzją komisji w której skład wchodzili: Przewodnicząca Rady Gminy Zofia Czubek, Wójt Gminy Krzysztof Kazana oraz Podinspektor ds. obrony cywilnej Anna Mućka przeszło 11 półfinalistów. Uczestnicy kolejno odpowiadali na pytania posiadając 3 szanse na dobrą odpowiedz. W finale udział wzięły 3 osoby które jako ostanie zachowały największa ilość szans, a są nimi:

I miejsce Patrycja Konieczna (ZS w Staninie)

II miejsce Kacper Warpas (ZS w Jeleńcu)

III miejsce Marcin Michalak (ZS w Tuchowiczu)

Nagrody zostały wręczone finalistom 8 maja na gminnych obchodach 150 rocznicy powstania styczniowego przez Wójta Gminy Stanin Krzysztofa Kazane który jest fundatorem nagrody głównej jaką był nowoczesny laptop oraz dyrektora Gminnej Biblioteki Publiczne Anetę Rosę.





Rekrutacja do projektu "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w województwie lubelskim – edycja II".

Uprzejmie informujemy, że w dniu 2 kwietnia 2013 roku rozpocznie się rekrutacja do projektu "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w województwie lubelskim – edycja II".


Informacja o rekrutacji - Czytaj więcej [plik .pdf]>>
Regulamin - Czytaj więcej [plik .pdf]>>
Załącznik - Czytaj więcej [plik .pdf]>>


WÓJT GMINY STANIN
ogłasza

otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań gminy o charakterze pożytku publicznego w 2013r. w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu w środowisku szkolnym i wiejskim, kultury, ochrony dóbr kultury i tradycji.

Ogłoszenie - Czytaj więcej [plik .pdf]>>
Załącznik - Czytaj więcej [plik .doc]>>


O G Ł O S Z E N I E
WÓJTA GMINY STANIN o naborze uzupełniającym

nformuję o rozpoczęciu procedury naboru wniosków o udzielnie dofinansowania na usuwanie, transport i utylizację wyrobów zawierających azbest, w tym odpadów azbestowych zgromadzonych na działkach gruntowych, do wysokości 100% kosztów, dla osób fizycznych oraz wspólnot mieszkaniowych w 2013 roku na terenie Gminy Stanin.

Czytaj więcej [plik .pdf]>>


SPOTKANIE INFORMACYJNO - SZKOLENIOWE

W związku ze zbliżającym się naborem wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania 4.1/413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – działanie "Odnowa i rozwój wsi” oraz ,"Małe projekty” planowanym w dniach 18 marca – 12 kwietnia 2013 r. Lokalna Grupa Działania "RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI” organizuje spotkanie informacyjno-szkoleniowe, które odbędzie się w Urzędzie Gminy w Łukowie, ul. Świderska 12, sala konferencyjna, w dniu 12 marca 2013 r. o godz. 10:00.
Spotkanie skierowane jest do osób przygotowujących wnioski o przyznanie pomocy oraz wnioski o płatność z działania "Odnowa i rozwój wsi” oraz "Małe projekty” składanych za pośrednictwem LGD "RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI” w ramach PROW na lata 2007-2013.

Program spotkania [plik .pdf]>>
Karta zgłoszenia uczestnictwa [plik .doc]>>

Zgłoszenia uczestnictwa w spotkaniu przyjmują pracownicy Biura LGD pod nr tel. 257971097 lub 257982439 wew.160 , faxem 257982439 lub e-maillem poczta@lgdrazem.pl.

Serdecznie zapraszamy!



Got to dance

Uczniowie Zespołu Szkół w Zagoździu i Szkoły Podstawowej w Zastawiu byli uczestnikami nagrania programu "Got To Dance". Mieli oni możliwość zobaczenia "telewizji od kuchni"- poznali kulisy telewizyjnej pracy, zbierali autografy od jury, zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z Anną YOUYA. Opiekunem uczniów była p. Agnieszka Sawczuk. Praca nad nagraniem " Got To Dance" okazała się w rzeczywistości trudniejsza niż oglądany program w telewizji. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni.Uczniowie mają nadzieję, że zostaną zorganizowane kolejne wyjazdy i czekają na nie z cierpliwością.





Bezpłatne badanie wzroku!



Konkurs na "Najpiękniejszą choinkę", zorganizowany w ramach akcji "Las chronimy dla Ciebie - choinki z plantacji lubelskich leśników, został rozstrzygnięty!

Szkoła Podstawowa w Zastawiu otrzymała wyróżnienie w konkursie na " Najpiękniejszą choinkę", organizowanego przez Katolickie Radio Podlasia, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych oraz Nadleśnictwo w Łukowie. Zadaniem konkursowym było udekorowanie choinki przez uczniów. W przygotowaniu ozdób i ubraniu drzewka pomagali chętni uczniowie klas IV-VI, pod opieką p. A. Sawczuk oraz p M. Gryczka. Wszystkie ozdoby zostały wykonane własnoręcznie i samodzielnie. Dekoracjami choinki były: łańcuchy ze słomek i kolorowych karteczek, łańcuch "miłości" w kształcie serc, bombki z wacików kosmetycznych, bombki wstążkowe (tzw. Karczochy), bombki ozdobione kolorową nitką i gwiazdkami .Blasku choince dodała papierowa gwiazda na srebrnym tle. Świąteczny nastrój drzewka wzmocniły papierowe aniołki i mikołaje.




Zobacz inne wyróżnienia >>

REGULAMIN GMINNEGO TURNIEJU
TENISA STOŁOWEGO


Regulamin - Pobierz >>

WIGILIA i Dzień Seniora w Zespole Szkół w Jeleńcu

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Staninie we współpracy z Zespołem Szkół w Jeleńcu zorganizował w dniu 15 grudnia 2012r uroczyste spotkanie wigilijne „Bądźmy razem - przy wigilijnym stole" dla osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych z terenu gminy Stanin.

Na wigilię do szkoły w Jeleńcu przybyło około 100 osób. Spotkanie miało charakter integracji międzypokoleniowej, ponieważ obok seniorów w spotkaniu uczestniczyły władze gminy Stanin, pracownicy GOPS i szkoły w Jeleńcu, radni, sołtysi, zespoły ludowe, oraz młodzież szkolna, która przygotowała przepiękną, okolicznościową część artystyczną. Pan Wójt Krzysztof Kazana złożył seniorom serdeczne, świąteczne życzenia. W programie spotkania przewidziano uroczystą kolację, uczestnicy dzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia świąteczne i wspólnie kolędowali. Menu tradycyjnie - wigilijna kapusta, barszcz czerwony z pasztecikami, ryba, śledzie, pierogi z kapustą i grzybami, ciasta i owoce. Dzieci ze szkół z gminy Stanin przygotowały szopki bożonarodzeniowe, mogliśmy podziwiać ich artystyczne dokonania, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą szopkę. Zespoły ludowe: z Adamowa, Mroczkowiacy z Jeleńca, Jarzębina Czerwona ze Stanina oraz dały koncert przepięknych kolęd i piosenek ludowych z czasów młodości naszych gości. Uroczystość przebiegła w serdecznej, miłej atmosferze.





Zwrot podatku akcyzowego dla rolników 2013r.

Szanowni Rolnicy,

Wójt Gminy Stanin informuje, że każdy rolnik, który chce skorzystać z możliwości odzyskania części pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej, może złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 2013 r. w dwóch terminach:

I TERMIN

od 1 lutego 2013 r. do 28 lutego 2013 r. wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2012 r.  do 31 stycznia 2013r.

II TERMIN

od 1 sierpnia 2013 r. do 31 sierpnia 2013 r. wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2013 r. do 31 lipca 2013r. 

Limit zwrotu podatku w 2013 r. wynosi: 81,70 zł * ilość ha użytków rolnych. W 2013 r. stawkę zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej ustala się w wysokości 0,95 zł na 1 litr oleju, zgodnie z  rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29.11.2012 r. w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2013 r. (Dz. U. z 2012 r., poz. 1380).

Wnioski będą mogli Państwo złożyć w Urzędzie Gminy Stanin, w pokoju 21, piętro II.

Wnioski o zwrot podatku akcyzowego są do pobrania:
- w Urzędzie Gminy Stanin pokój 21
- na stronie internetowej Gminy Stanin

Dodatkowe informacje w sprawie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 2013 r. dostępne są na stronie internetowej: www.minrol.gov.pl

Wójt
Krzysztof Kazana



Wniosek - Pobierz >>

SPOTKANIE WIGILIJNE DLA MIESZKAŃCÓW W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ZASTAWIU


„Tradycja żyje w nas” pod takim hasłem w niedzielę 16 grudnia 2012r odbyło się Spotkanie Wigilijne w budynku Szkoły Podstawowej w Zastawiu dla mieszkańców Zastawia , Wólki Zastawskiej, Jedlanki Osada.

Czytaj szczegóły >>



Wyposażenie świetlic wiejskich



Czytaj więcej >>



ZŁOTE GODY

W dniu 23 listopada 2012 r. w Zespole Szkól w Staninie odbyła się uroczystość z okazji 50-tej rocznicy ślubu następujących par:
Regina i Zygmunt Barszcz - Kosuty
Kazimiera i Eugeniusz Gromada - Zastawie
Marianna i Ryszard Kazana - Ogniwo
Krystyna i Zygmunt Mateńka - Jeleniec
Krystyna i Henryk Mućka - Sarnów
Eugenia i Stanisław Skwarek - Kosuty
Krystyna i Stanisław Walo - Wesołówka
Henryka i Jan Węgrzynowicz - Sarnów
Zofia i Jan Wójcikowscy - Anonin

Wójt Krzysztof Kazana wręczył jubilatom medale za długoletnie pożycie małżeńskie. W dniu tym były życzenia, gratulacje, pamiątkowe dyplomy, kwiaty oraz upominki. Do życzeń dołączyły się Pani Ewa Niebrzegowska - Zastępca Wójta, Zuzanna Lendzion - Zasępca Kierownika USC oraz Zofia Czubek – Przewodnicząca Rady Gminy. Następnie Wójt zaprosił jubilatów i ich rodziny na obiad i lampkę szampana. Uroczystość uświetniły występy uczniów z Zespołu Szkół w Staninie pod kierownictwem Pani Jolanty Skwarek.





Spotkanie Mikołajkowe „ Dzień Radości”.

W dniu 10 grudnia 2012 r. w Centrum Społeczno Kulturalnym w Tuchowiczu odbyło się spotkanie mikołajkowe pn. „ Dzień Radości” w ramach kampanii Postaw na Rodzinę, którego organizatorem był Wójt Gminy Stanin i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Na spotkanie przybyła grupa dzieci z terenu gminy wraz z opiekunami.
Swoją obecnością zaszczyciła nas Przewodnicząca Rady Gminy Stanin - Pani Zofia Czubek i Dyrektor Zespołu Szkół w Tuchowiczu.
Nie zabrakło również najważniejszej osoby uroczystości tak bardzo oczekiwanej przez grupę dzieci – Świętego Mikołaja, który obdarował każde dziecko nagrodą w postaci paczek.
Ciepła i miła atmosfera możliwa była dzięki występom w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Tuchowiczu. W imieniu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dziękuję wszystkim osobom za zaangażowanie w przygotowanie spotkania mikołajkowego „ Dzień Radości”.





Zawody Mikołajkowe

W czwartek 6 grudnia odbył się Halowy MIKOŁAJKOWY Turniej w Piłce Nożnej najmłodszych adeptów sztuki piłkarskiej - chłopców klas III i młodszych. W hali Zespołu Szkół w Staninie gościło 5 drużyn, reprezentujących szkoły podstawowe z: Jeleńca, Sarnowa, Tuchowicza, Zastawie i Stanina.
Zawody przebiegały w bardzo przyjaznej atmosferze a reprezentowany przez zawodników poziom gry i olbrzymie zaangażowanie w grę, niejednokrotnie wprawiało w zdumienie obserwatorów turnieju. Od pierwszych gier do roli faworyta urosła drużyna z Zastawia, która łatwo odprawiała kolejnych rywali. Wszyscy oczekiwali na ich finałowy mecz z reprezentacją Szkoły Podstawowej w Staninie. Finał był bardzo wyrównany, zacięty i emocjonujący. Ostatecznie Stanin pokonał Zastawie w stosunku 2 : 1.
Turniej zorganizowali i sędziowali: Jarosław Michalak i Sławomir Pałucki. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy a trzy najlepsze drużyny także puchary:

Klasyfikacja po zakończeniu zawodów:

 • I m – SP Stanin
 • II m – SP Zastawie
 • III m – SP Jeleniec
 • IV m – SP Tuchowicz
 • V m – SP Sarnów




Międzygminny Turniej Tenisa Stołowego.

W sobotę 8 grudnia 2012 roku został rozegrany Międzygminny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Stanin. Organizatorami turnieju byli nauczyciele wychowania fizycznego Andrzej Osiak i Wojciech Góral.



Czytaj szczegóły >>



Komunikat



Szanowni Państwo,

Pragniemy przypomnieć, iż od dnia 28.09.2012 r. do 21.12.2012 r. w województwie lubelskim trwa konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach Działania 1.2: Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw.

W ramach wymienionego konkursu można uzyskać nawet do 70% bezzwrotnej dotacji. Minimalna wartość wsparcia wynosi 30 tys. PLN a maksymalna nawet 1 mln PLN

Konkurs przeznaczony jest dla mikroprzedsiębiorstw - firm zatrudniających średniorocznie nie więcej niż 10 pracowników (działających dłużej niż 2 lata, licząc od dnia złożenia wniosku), planujących inwestycje w następującym zakresie:

 • wyposażenie niezbędne do prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej lub modernizacji środków produkcji prowadzące do zwiększenia zdolności inwestycyjnej i innowacyjności przedsiębiorstwa;
 • zastosowanie i wykorzystanie technologii informatycznych i komunikacyjnych w procesach zarządzania przedsiębiorstwem;
 • dywersyfikacja produkcji zakładu poprzez jego rozbudowę celem wprowadzenia nowych produktów/usług;
 • zasadnicza zmiana dotycząca procesu produkcyjnego istniejącego zakładu, rozbudowa przedsiębiorstwa (produkcyjnego/usługowego).
 • Wnioski o dofinansowanie przyjmowane będą do 21 grudnia 2012 r.

  Więcej informacji na stronie internetowej Regionalnego Programu Operacyjnego WL: http://www.rpo.lubelskie.pl/

Ogłoszenie
ZBADAJ SWOJE PIERSI

GENEVA TRUST POLSKA SP. Z O.O.
NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ PROFILAKTYKA
I DIAGNOSTYKA
ZAPRASZA NA BEZPŁATNE BADANIA MAMMOGRAFICZNE



Czytaj szczegóły >>


Ogłoszenie

Od stycznia 2012 roku Województwo Lubelskie we współpracy z samorządami gminnymi oraz powiatowymi realizuje projekt pn: ”Pilotażowy system gospodarowania odpadami azbestowymi na terenie województwa lubelskiego wzmocniony sprawnym monitoringiem ilości oraz kontroli ich usuwania i unieszkodliwiania”. Projekt ten w 85% finansowany jest przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy, pozostałe 15% pokrywa budżet Województwa Lubelskiego. Obszarem realizacji projektu jest województwo lubelskie, adresowany jest do samorządów, wspólnot mieszkaniowych, a w szczególności do osób fizycznych.



Czytaj szczegóły >>


„Jak być przedsiębiorcą”

W dniu 16 listopada 2012r. w Centrum Społeczno – Kulturalnym w Tuchowiczu odbyło się seminarium z przedsiębiorczości w ramach operacji pn.: „Organizacja seminarium „Jak być przedsiębiorcą””. W seminarium udział wzięło 50 osób w których były zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą jak również chętni rozpocząć własny biznes. Podczas seminarium zostały poruszone następujące tematy: administracyjne i prawne aspekty organizacji i prowadzenia przedsiębiorstwa, zagadnienia dotyczące rejestracji firmy, zagadnienia podatkowe, pozyskiwanie zewnętrznych źródeł finansowania działalności gospodarczej. Na zakończenie seminarium przedsiębiorcy przedstawili swoje podmioty gospodarcze jako dobre praktyki. Wójt Gminy Stanin, który aktywnie uczestniczył w seminarium jak również zebrani przedsiębiorcy wspólnie wyrazili chęć dalszych spotkań.



Czytaj szczegóły >>




O G Ł O S Z E N I E
WÓJTA GMINY STANIN

Informuję o rozpoczęciu procedury naboru wniosków o udzielnie dofinansowania na usuwanie, transport i utylizację wyrobów zawierających azbest, w tym odpadów azbestowych zgromadzonych na działkach gruntowych, do wysokości 100% kosztów, dla osób fizycznych oraz wspólnot mieszkaniowych w 2013 roku na terenie Gminy Stanin.


OGŁOSZENIE.pdf - Czytaj szczegóły >>
REGULAMIN.pdf - Czytaj szczegóły >>
Zał. nr 2 - OCENA stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest.doc - Czytaj szczegóły >>
Zał. nr 3 - Wniosek Osoba fizyczna - Czytaj szczegóły >>
Zał. nr 4 - Wniosek Wspólnota Mieszkaniowa - Czytaj szczegóły >>
Zał. nr 8 - INFORMACJA O WYROBACH ZAWIERAJĄCYCH AZBEST - Czytaj szczegóły >>

Mammobus w powiecie łukowskim
Zbadaj się i zyskaj spokój o swoje zdrowie!

Już niebawem mammobus kolejny raz odwiedzi powiat łukowski. Panie znów będą miały szansę zgłosić się na profilaktyczne badanie piersi. Czy to zrobią?

Mimo, iż Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi trwa już kilka lat, poziom przebadania wśród pań nie jest zadowalający. Nadal wiele mieszkanek powiatu łukowskiego uprawnionych do wykonania mammografii nie zgłosiło się na badanie. Czas to zmienić!

Zachęcamy wszystkie panie w grupie wiekowej 50- 69 lat do wykonania bezpłatnego badania mammograficznego, refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, wykonywanego co 2 lata. W tym wieku panie są szczególnie narażone na zachorowanie na raka piersi. Jednak wczesne jego wykrycie gwarantuje niemal 100 % pewności na wyleczenie choroby, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne oraz samobadanie piersi.

Czytaj szczegóły >>

KONKURS DLA NAUCZYCIELI

NA OPRACOWANIE NAJCIEKAWSZEGO SCENARIUSZA SPOTKANIA Z RODZICAMI

REGULAMIN - Czytaj szczegóły >>

Zaproszenie na seminarium

Wójt Gminy Stanin

zaprasza osoby zainteresowane rozpoczęciem działalności gospodarczej oraz prowadzące działalność gospodarczą do udziału w seminarium z przedsiębiorczości.

Czytaj szczegóły >>

Hotspot !!!

W związku z udziałem Gminy Stanin w projekcie „Wrota Lubelszczyzny- Informatyzacja Administracji” od lutego 2012r. można korzystać z hotspota zlokalizowanego na budynku Urzędu Gminy.

Czytaj szczegóły >>

Piknik Rodzinny „Postaw na Rodzinę" w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii.

W ramach ogólnopolskiej kampanii „Postaw na Rodzinę” Szkoła Podstawowa w Jonniku zorganizowała w dn. 30.09.2012r. piknik, w którym wzięli udział uczniowie, ich rodzice i dziadkowie oraz mieszkańcy Jonnika i okolicznych miejscowości. Mimo niezbyt sprzyjających warunów atmosferycznych na spotkanie przybyło ok. 150 osób. Uczestnikom imprezy zapewniono atrakcje w postaci nadmuchiwanej zjeżdżalni.

Czytaj szczegóły >>

Komunikat

Ankieta dotycząca zapotrzebowania na usługi telefonii stacjonarnej, szerokopasmowego Internetu oraz bezpłatnego lub za opłatę niższą niż cena rynkowa dostępu do Internetu świadczonego za pośrednictwem hotspotów w miejscach publicznych.

Przejdź do ankiety: http://www.uke.gov.pl

Wizyta studyjna

W dniach 03- 05.10. 2012 Zespół Szkół w Tuchowiczu był organizatorem międzynarodowej wizyty studyjnej odbywającej się na temat „ Jak technologie informatyczno- komputerowe wspomagają proces nauczania i uczenia się. W wizycie studyjnej wzięli udział wybitni specjaliści z dziedziny edukacji z ośmiu różnych krajów: Francji ( Gwadelupa), Włoch, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Finalndii, Szwecji, Turcji i Macedonii.

Czytaj szczegóły >>



Nocna i świąteczna opieka zdrowotna na terenie Powiatu Łukowskiego

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 1800 do 800 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 800 do godziny 800 dnia następnego. Świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są bezpłatne dla osób ubezpieczonych i udzielane bez skierowania w najbliższej placówce Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.


Czytaj szczegóły >>

UWAGA!!!
Informacja o funduszach UE nic nie kosztuje

Nieuczciwe firmy consultingowo-doradcze wprowadzają w błąd przedsiębiorców chcących skorzystać z unijnych dotacji. Za poradniki, informatory i ulotki na temat funduszy europejskich każą sobie płacić nawet kilkaset złotych. W rzeczywistości materiały informacyjne i promocyjne dotyczące funduszy unijnych są bezpłatne. Można je pobrać ze stron internetowych lub otrzymać w Punktach Informacyjnych.


Czytaj szczegóły >>

INFORMACJA

W przypadku:
-wypadku
-urazu
-nagłego pogorszenia stanu zdrowia

Świadczeń udziela: ZESPÓŁ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO ODDZIAŁU RATUNKOWEGO SPZOZ ŁUKÓW, UL. ROGALOŃSKIEGO 3
Kontakt:
- 999
- 83-3438154
- 83-3434735

Tel. Komórkowe:
- 500-440-478
- 500-440-659

Transport:
- (25)798-29-99

W soboty, niedziele i święta oraz dni wolne od pracy udzielana jest CAŁODOBOWO pomoc ambulatoryjna, lekarska i pielęgniarska przez:
SPZOZ ŁUKÓW PRZYCHODNIA POMOCY NOCNEJ, ul. Partyzantów 10, Tel. (25)798-65-90



Zaproszenie na konferencję pt. „Szlak Ziemi Łukowskiej – co zrobiono, a co jeszcze przed nami”

Zapraszamy zainteresowanych rozwojem turystyki na obszarze Lokalnej Grupy Działania „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI” 26 września 2012 r., do Bystrzycy (Gmina Wojcieszków), do Domu Weselnego „U Rybaka”, na konferencję organizowaną przez LGD: „Szlak Ziemi Łukowskiej – co zrobiono, a co jeszcze przed nami”


Czytaj szczegóły >>

Sukces Zespołu Szkół w Zagoździu

Uczniowie klas 4 – 6 szkoły podstawowej brali udział w konkursie plastycznym pt.: „RPO zmienia przyszłość, namaluj swój świat” - zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie. Pomysłodawcą akcji był marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman. Adrian Kopeć z klasy 4 pod opieką pani Agnieszki Sawczuk wygrał dla naszej szkoły wyjątkową nagrodę w postaci zestawu interaktywnego, w którego skład wchodzą tablica Interactive IP Board 85, projektor multimedialny BenQ MX880UST oraz oryginalne oprogramowanie.


Czytaj szczegóły >>

INFORMACJA

Gmina Stanin informuje, że z dniem 01.09.2012r. obszar dotychczas obsługiwany przez służby energetyczne Rejonu Energetycznego Łuków został włączony w strukturę Rejonu Energetycznego Siedlce. W związku z tym wszelkie prawa, uprawnienia i obowiązki wynikające z obowiązkowych umów, zawartych przed 01.07.2012 r. przez Rejon Energetyczny Łuków, będą obecnie realizowane przez PGE Dystrybucja S.A. Oddziały Warszawa Rejon Energetyczny Siedlce.


Czytaj szczegóły >>

OBWIESZCZENIE
SZEFA OBRONY CYWILNEJ GMINY
- WÓJTA GMINY STANIN
w sprawie przeprowadzenia treningu uruchamiania systemów alarmowych
i ich pracy, w ramach Systemu Wykrywania i Alarmowania

Na podstawie § 11 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 października 2006 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i właściwości tych organów w tych sprawach (Dz. U. Nr 191, poz. 1415) Szef Obrony Cywilnej Gminy – Wójt Gminy Stanin informuje, że w dniu 1 września 2012 roku o godz. 12°° w województwie lubelskim oraz na terenie Gminy Stanin zostanie przeprowadzony trening uruchamiania systemów alarmowych i ich pracy.
W ramach treningu będzie podawany o godz. 12°° głośny alarmowy sygnał akustyczny dla ludności (dźwięk syreny ciągły w okresie 1 minuty) na obszarze Gminy Stanin w następujących punktach alarmowania:

Gózd, Jeleniec, Jonnik, Kopina,
Sarnów, Stanin, Tuchowicz, Wnętrzne.

Działania powyższe mają na celu upamiętnienie 73 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, dlatego też należy zachować spokój i nie podejmować żadnych działań wynikających z obwieszczenia.

Wójt Gminy Stanin
Krzysztof Kazana

Wypoczynek letni dla dzieci z terenu Gminy Stanin pn.„ Wakacyjna Akcja Caritas 2012” w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Staninie na 2012 rok.

W dniach 14-23 sierpnia 2012 roku 20 osobowa grupa dzieci z Gminy Stanin wypoczywała na koloniach w pięknie położonym Ośrodku Kolonijno-Wypoczynkowym „Dawid” w Broku nad Bugiem. Szeroki wachlarz zajęć opiekuńczo- wychowawczych sprzyjał rozwojowi zainteresowań, pasji poznawczych, budzeniu i utrwalaniu pozytywnych wartości życiowych. Na terenie dużego ośrodka koloniści czynnie uczestniczyli w grach, zawodach, konkursach i zabawach np. „Mam talent” i wiele innych organizowanych przez opiekunów. Niezapomnianym przeżyciem (zwłaszcza dla nowicjuszy) był Chrzest Kolonisty.
W czasie turnusu dzieci wyjeżdżały na basen i na wycieczkę do Warszawy, gdzie mogły podziwiać Stadion Narodowy, zwiedzić Ogród Zoologiczny czy też korzystać z atrakcji placu zabaw. Podczas pieszych wędrówek zwiedzali i podziwiali najbliższą okolicę, krajobraz nadbużański. Dzieci uczestniczyły również w spotkaniach z ciekawymi ludźmi różnych profesji. Podczas prelekcji z policjantami dowiedziały się o grożących im niebezpieczeństwach oraz jak im zapobiegać lub unikać. Wspólnie ze strażakami brały udział w konkurencjach zręcznościowych.
Pogoda i humory dopisały tegorocznym kolonistom. Każdy z nich otrzymał upominek. Po powrocie są bardzo zadowolone, pełne wrażeń. Pobyt na koloniach dostarczył dzieciom wiele pozytywnych przeżyć i pozostanie na zawsze w ich pamięci.
Uczestnicy i ich rodzice dziękują organizatorom, wychowawcom – wolontariuszom, opiekunowi duchownemu i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do miłego i bezpiecznego wypoczynku.

Przewodnicząca GKRPA
Krystyna Michalak



UWAGA!

Wójt Gminy Stanin informuje, że wszelkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)–prowadzonej przez Ministra Gospodarki są BEZPŁATNE.
Do wszystkich przypadków oferowania wpisu do rejestru przedsiębiorców za opłatą należy podchodzić ze szczególną ostrożnością , gdyż są to oferty komercyjne.


Wójt Gminy
Krzysztof Kazana

Piknik z rodziną
"ROLNICTWO NASZA PRZYSZŁOŚĆ"

19 sierpnia 2012r. o godzinie 14:00 zapraszamy wszystkich na piknik rodzinny.


Czytaj szczegóły >>

PROGNOZA NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH

Stanin, 2 sierpnia 2012 r.

Nazwa biura: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB O. w Krakowie

Obszar: Województwo lubelskie

PROGNOZA NA PIERWSZĄ DOBĘ

Ważność (cz. urz.): od godz. 07:30 dnia 03.08.2012 do godz. 07:30 dnia 04.08.2012

Zjawisko/stopień zagrożenia: upał/2, burze z gradem/1

Przebieg: Upał: Obowiązuje ostrzeżenie nr 57 wydane dn. 01.08.2012 o godz. 14.00.

Burze z gradem: Prognozuje się wystąpienie burz, lokalnie z opadami gradu.

PROGNOZA NA DRUGĄ DOBĘ

Ważność (cz. urz.):od godz. 07:30 dnia 04.08.2012 do godz. 07:30 dnia 05.08.2012

Zjawisko/stopień zagrożenia: upał/2, burze z gradem/1

Przebieg: Upał. Obowiązuje ostrzeżenie nr 57 wydane dn. 01.08.2012 o godz. 14.00.

Burze z gradem: Prognozuje się wystąpienie burz, lokalnie z opadami gradu.

Uwagi: Prognoza jest informacją orientacyjną. W przypadku dalszego prognozowania wystąpienia niebezpiecznych zjawisk, wydana zostanie depesza OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE.

Dyżurny synoptyk:Grzegorz Baca

Godzina i data wydania:godz. 14:11 dnia 02.08.2012

Podinspektor Anna Mućka

OSTRZEŻENIE O UPAŁACH

Stanin, 1 sierpnia 2012 r.

Data i godzina wydania: godz. 14:00 dnia 01.08.2012r.

Nazwa biura: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW O. w Krakowie

Zjawisko: Upały

Stopień zagrożenia: 2

Ważność: od godz. 12:00 dnia 02.08.2012r. do godz. 19:00 dnia 06.08.2012r.

Obszar: Województwo lubelskie

Przebieg: Przewiduje się temperaturę maksymalną od 29°C do 32°C. Temperatura minimalna od 16°C do 19°C.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska:90%

Uwagi: Brak

Opracował: synoptyk dyżurny Grzegorz Mikutel

Podinspektor Anna Mućka

PROGNOZA NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH

Stanin, 1 sierpnia 2012 r.

Nazwa biura: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB O. w Krakowie

Obszar: Województwo lubelskie

PROGNOZA NA PIERWSZĄ DOBĘ

Ważność (cz. urz.): od godz. 07:30 dnia 02.08.2012 do godz. 07:30 dnia 03.08.2012.

Zjawisko/stopień zagrożenia: Upał/2.

Przebieg: Obowiązuje Ostrzeżenie nr 57 wydane dn. 01.08.2012 o godz. 14.00.

PROGNOZA NA DRUGĄ DOBĘ

Ważność (cz. urz.):od godz. 07:30 dnia 03.08.2012 do godz. 07:30 dnia 04.08.2012.

Zjawisko/stopień zagrożenia: upał/2

Przebieg: Obowiązuje Ostrzeżenie nr 57 wydane dn. 01.08.2012 o godz. 14.00.

Uwagi: Prognoza jest informacją orientacyjną. W przypadku dalszego prognozowania wystąpienia niebezpiecznych zjawisk, wydana zostanie depesza OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE.

Dyżurny synoptyk:Grzegorz Mikutel

Godzina i data wydania: godz. 14:07 dnia 01.08.2012.

Podinspektor Anna Mućka

"Pielęgnujemy tradycje – łączymy pokolenia"

W dniu 22 lipca 2012 roku w miejscowości Kosuty koło Stanina odbyła się impreza kulturalna pn. „Pielęgnujemy tradycje – łączymy pokolenia”, która była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013 oraz przy udziale środków własnych Gminy Stanin.


Czytaj więcej >>

Przejdź do galerii zdjęć >>


PROGNOZA NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH

Stanin, 1 sierpnia 2012 r.

Nazwa biura: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB O. w Krakowie

Obszar: Województwo lubelskie

PROGNOZA NA PIERWSZĄ DOBĘ

Ważność (cz. urz.): od godz. 07:30 dnia 01.08.2012 do godz. 07:30 dnia 02.08.2012.

Zjawisko/stopień zagrożenia nie przewiduje się/-

Przebieg: nie dotyczy.

PROGNOZA NA DRUGĄ DOBĘ

Ważność (cz. urz.): od godz. 07:30 dnia 02.08.2012 do godz. 07:30 dnia 03.08.2012.

Zjawisko/stopień zagrożenia upał/2

Przebieg: W okresie od 02.08.2012 do 06.08.2012 przewiduje się temperaturę maksymalną od 30°C do 32°C. Temperatura minimalna od 17°C do 20°C.

Uwagi: Prognoza jest informacją orientacyjną. W przypadku dalszego prognozowania wystąpienia niebezpiecznych zjawisk, wydana zostanie depesza OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE.

Dyżurny synoptyk: Grzegorz Baca.

Godzina i data wydania: godz. 13:56 dnia 31.07.2012.

Podinspektor Anna Mućka

OSTRZEŻENIE O BURZACH

Stanin, 30 lipca 2012 r.

Data i godzina wydania: dnia 30.07.2012 r., godz. 14:12

Nazwa biura: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB O. w Krakowie

Zjawisko: Burze

Stopień zagrożenia: 1

Ważność: od godz. 16:00 dnia 30.07.2012 r. do godz. 05:00 dnia 31.07.2012 r.

Obszar: Województwo lubelskie

Przebieg: Przewiduje się wystąpienie burz, podczas których opady deszczu wyniosą od 20 do 30 mm, a wiatr osiągnie w porywach do 65 km/h.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 70%.

Uwagi: Brak

Opracował: synoptyk dyżurny Adam Michniewski

Podinspektor Anna Mućka

Półkolonie w Zespole Szkół w Tuchowiczu w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

W dniach 16 - 20 lipca 2012 r. grupa 40 uczniów Zespołu Szkół w Tuchowiczu korzystała z półkolonii prowadzonych społecznie przez nauczycieli miejscowej szkoły w ramach programu „ Zachowaj Trzeźwy Umysł” i „ Postaw na rodzinę” a dofinansowanych z funduszu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Staninie. Celem zajęć była organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży szkolnej, rozwijanie zainteresowań uczniów, wzrost poczucia własnej wartości poprzez zabawy integrujące i eliminowanie zachowań agresywnych, trening współpracy w grupie. Uczniowie mieli okazję wykazać się swoimi zdolnościami wykonując plakaty o tematyce uzależnień. Zapoznano ich ze sposobem zapobiegania nałogom. Uczestnikom półkolonii zorganizowano liczne atrakcje np. wyjazd turystyczno krajoznawczy do Woli Okrzejskiej- miejsca urodzin autora „ Quo vadis”, pobyt na kopcu Henryka Sienkiewicza, zwiedzanie Muzeum Kleberczyków i izby pamięci i tradycji ludowych w Woli Gułowskiej, Muzeum Zamojskich w Kozłówce. Była też okazja, aby zażyć wodnych kąpieli w jeziorze w Firleju. Prowadzono również zajęcia warsztatowe z plastyki i konkursy z nagrodami. Uczestnicy półkolonii poznali rolę i funkcję rodziny oraz jej wpływ na życie młodego człowieka. Ostatni dzień półkolonii to podróż do Warszawy i zwiedzanie Muzeum w Łazienkach i Pałacu w Wilanowie. Wyjazdy były możliwe dzięki Gminie Stanin, która udostępniła szkolny gimbus do przewożenia uczestników półkolonii. Dzięki organizatorom wypoczynku letniego uczestnicy półkolonii mieli szansę wyrwania się ze środowiska lokalnego, aby uczyć się tolerancji i obiektywizmu, dyscypliny i kultury współżycia w grupie a także zweryfikować swoje zdolności do kierowania się normami moralnymi.

Konkurs plastyczny

W dniu 1 lipca 2012 r. na uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2011/2012 w Zespole Szkół w Zagoździu, został ogłoszony wynik konkursu plastycznego organizowanego przez Gminę Stanin w ramach projektu „Wrota Lubelszczyzny – Informatyzacja Administracji”


Informacja - Czytaj więcej (pdf) >>


Zobacz więcej prac - przejdź do galerii >>

Konferencja - informacja prasowa

Dnia 5 lipca 2012 roku Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny zorganizowała Konferencję pt. „Samorząd niezależny energetycznie – dobre praktyki w zakresie wykorzystania potencjału odnawialnych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej”.



Informacja - Czytaj więcej (pdf) >>

Uroczystość gminnego zakończenia roku szkolnego 2011/2012

W dniu 1 lipca 2012 r. w Zespole Szkół w Zagoździu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/12. Na uroczystość przybyli licznie rodzice dzieci przedszkolnych oraz społeczność lokalna.

Wójt Gminy Stanin Pan Krzysztof Kazana z zastępcą Wójta Panią Ewą Niebrzegowską wręczyli uczniom ze szkół podstawowych i gimnazjów nagrody za wysokie wyniki w nauce, sporcie oraz za wysokie wyniki ze sprawdzianu kończącego szkołę podstawową i egzaminu gimnazjalnego. Ponadto wręczano nagrody nauczycielom i uczniom za I – III miejsca w konkursie „Wrota Lubelszczyzny”, a także I – III miejsca w konkursie plastycznym „ 20 lat Państwowej Straży Pożarnej – jak nas widzą tak nas malują”. Rodzice uczniów otrzymali listy gratulacyjne.

Ogółem wyróżniono 57 uczniów. Wójt Gminy Stanin złożył wszystkim pracownikom oświaty oraz uczniom życzenia z okazji wakacji. Uroczystość uświetniały występy uczniów z większości szkół Gminy Stanin oraz występy dzieci z Punktów Przedszkolnych. Na uroczystości odbyło się podsumowanie projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej edukacyjnego „Przedszkole od najmłodszych lat”.

Wójt Gminy Stanin wręczył dzieciom przedszkolnym z okazji zakończenia projektu "Edukacja od najmłodszych lat" dyplomy ukończenia Punktu Przedszkolnego oraz nagrody książkowe. Uroczystość połączona była również z piknikiem rodzinnym w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „Postaw na rodzinę” , mającej na celu integrację pokoleń, wzmacnianie więzi rodzinnych oraz zachęcanie do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Przebieg uroczystości przedstawiają wybrane fotografie


Poświęcenie nowego samochodu w OSP Gózd

W dniu 1 lipca 2012 roku strażacy z OSP Gózd zapisali w swojej kronice kolejne ważne wydarzenie. Przy udziale wielu gości, w tym m.in. Wójta Gminy Stanin Krzysztofa Kazany, Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych Pana Leszka Świętochowskiego, Wiceprezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP dh Barbary Rosa, Zastępcy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie bryg. Tomasza Majewskiego, Komendanta Komisariatu Policji w Stoczku Łukowskim pod. insp. Krzysztofa Skwarka, Przewodniczącego Rady Gminy Stanin Pani Zofii Czubek, Radnych Gminy Stanin, druhów z OSP Jedlanka i OSP Szyszki oraz druhów z   jednostek OSP Gminy Stanin, jak również licznie przybyłych mieszkańców wsi miało miejsce uroczyste poświęcenia i przekazania do użytku nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem pocztów sztandarowych i strażackich pododdziałów do kościoła parafialnego w Tuchowiczu.  Mszę św. koncelebrował pochodzący z Gozdu ks. Łukasz Wardak. Po Mszy świętej ks. Łukasz Wardak poświęcił ustawiony na placu przykościelnym nowy lekki samochód ratowniczo- gaśniczy marki Ford  (zakupiony pod koniec 2011 roku za kwotę 210 tys. zł przez Gminę Stanin przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz dotacji Związku OSP Rzeczypospolitej Polski).

Po zakończeniu mszy świętej, pododdziały Ochotniczych Straży Pożarnych oraz zaproszeni goście udali się na dalszą część uroczystości na plac przy budynku remizy strażackiej w Goździe. Na placu miało miejsce przekazanie kluczyków do samochodu przez Prezesa Zarządu Gminnego ZOSP RP w Staninie Wójta Gminy Stanin Pana Krzysztofa Kazany na ręce Prezesa OSP w Goździe dh Kazimierza Ambroziaka. Druhowie z jednostki OSP w Goździe zostali odznaczeni medalami oraz strażackimi odznakami. Na zakończenie goście składali strażakom gratulacje m. in. Wójt Gminy Stanin Krzysztof Kazana, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Pan Leszek Świętochowski, Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP dh Barbary Rosa, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie bryg. Tomasz Majewski.

Konferencja Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny na temat odnawialnych źródeł energii

Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny organizuje 5 lipca 2012 roku konferencję pt. „Samorząd niezależny energetycznie – dobre praktyki w zakresie wykorzystania potencjału odnawialnych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej”. Konferencja rozpocznie się od godz. 10.00 w Hotelu Mercure Unia przy Alejach Racławickich 12 w Lublinie. Jest ona realizowana w ramach projektu „Energetyczni kreatorzy zmian”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i stanowi jego podsumowanie. Honorowy Patronat nad Konferencją objął Pan Krzysztof Hetman - Marszałek Województwa Lubelskiego.

Informacja - Czytaj więcej (pdf) >>
Program - Czytaj więcej (pdf) >>
Formularz - Czytaj więcej (doc) >>

Uroczyste zakończenie roku szkolnego w Gminie Stanin

Wójt Gminy Stanin zaprasza na uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012, które odbędzie się w dniu 1 lipca o godz. 1530 w Zespole Szkół w Zagoździu. Odbędzie się również podsumowanie realizowanego przez Gminę Stanin projektu „Edukacja przedszkolna od najmłodszych lat” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Wójt Gminy Stanin wręczy nagrody najlepszym uczniom za wyniki w nauce i sporcie a także za udział w konkursach plastycznych „20 lat Państwowej Straży Pożarnej – jak nas widzą, tak nas malują” oraz „Wrota Lubelszczyzny – Informatyzacja Administracji”. Na uroczystości zaprezentują swój program uczniowie ZS w Zagoździu, a także będzie można obejrzeć występy dzieci z punktów przedszkolnych i uczniów z pozostałych szkół.

OBWIESZCZENIE
SZEFA OBRONY CYWILNEJ GMINY - WÓJTA GMINY STANIN
w sprawie przeprowadzenia wojewódzkiego treningu
Systemu Wykrywania i Alarmowania (SWA)

Na podstawie „Wytycznych Szefa Obrony Cywilnej Województwa - Wojewody Lubelskiego z dnia 11 maja 2012 roku w sprawie przeprowadzenia w dniu 28 czerwca 2012 r. wojewódzkiego treningu Systemu Wykrywania i Alarmowania”; Wytycznych Szefa Obrony Cywilnej Gminy Stanin – Wójta Gminy do działalności w dziedzinie obrony cywilnej w gminie Stanin w 2012 roku; Zarządzenia Nr 21/2011 Wójta Gminy Stanin – Szefa Obrony Cywilnej Gminy z dnia 12 lipca 2011 r. w sprawie zasad przygotowania i zapewnienia działania Systemu Wykrywania i Alarmowania (SWA) oraz Systemu Wczesnego Ostrzegania (SWO) na terenie gminy Stanin, Szef Obrony Cywilnej Gminy – Wójt Gminy Stanin informuje, że dnia 28 czerwca 2012 roku na terenie Gminy Stanin zostanie przeprowadzony wojewódzki trening Systemu Wykrywania i Alarmowania (SWA) na temat:

„Współdziałanie jednostek Systemu Wczesnego Ostrzegania z miasta Biała Podlaska i powiatów – bialskiego, łukowskiego, parczewskiego i radzyńskiego, w zakresie prognozowania i formatowania meldunków NBC wg metodyki ATP-45B oraz prowadzenia akcji ratunkowych po wystąpieniu nadzwyczajnych zagrożeń lub użyciu Broni Masowego Rażenia (NBC)”.

Czytaj więcej (pdf) >>

ZAPROSZENIE

Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na otwarcie wystawy prac uczniów

Czytaj więcej (doc) >>

Usuwanie wyrobów zawierających azbest

Gmina Stanin informuje, że realizacja zadania pn.”Usuwanie wyrobów zawierających azbest.” jest dotowana na podstawie umowy nr 133/2012/D/OZ z dnia 13.06.2012 r. zawartej z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Kwota dofinansowania obejmuje 100% kosztów kwalifikowanych tj. kosztów demontażu, transportu i unieszkodliwienia materiałów zawierających azbest, w tym 50% ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego pod nazwą „Gospodarowanie odpadami innymi niż komunalne, Część III – Usuwanie wyrobów zawierających azbest” oraz 50% ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.



STATYSTYCZNE BADANIA ROLNICZE

Główny Urząd Statystyczny corocznie przeprowadza reperezentacyjne badania gospodarstw rolnych na terenie całego kraju. Na terenie województwa lubelskiego badania realizowane są w wylosowanych gospodarstwach rolnych metodą wywiadu bezpośredniego lub telefonicznego przez ankieterów będących pracownikami Urzędu statystycznego w Lublinie.

Czytaj więcej (pdf) >>

Szanowni Państwo,

Szanowni Państwo, W związku z realizacją projektu "Lubelskie -Obywatelskie - program rozwoju poradnictwa obywatelskiego na Lubelszczyźnie" oraz możliwością korzystania z bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich przez mieszkańców Łukowa i powiatu łukowskiego Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego "OIC Poland" w Lublinie informuje, że korzystanie z bezpłatnego poradnictwa będzie możliwe do dnia 30 czerwca 2012 roku.

Mieszkańcy Łukowa i powiatu Łukowskiego mogą uzyskać porady prawne i obywatelskie przez 4 dni w tygodniu, zarówno w godzinach porannych jak i popołudniowych w siedzibie biura przy ul. Czerwonego Krzyża 4, pak. nr 8 w Łukowie. Pomoc można uzyskać bezpośrednio odwiedzając biuro, telefonicznie oraz w formie mailowej. Zakres poradnictwa obejmuje sprawy: rodzinne, zatrudnienia i bezrobocia; mieszkaniowe, świadczenia socjalne, porady prawne i inne.

Czytaj więcej (pdf) >>

DELEGACJA GIMNAZJUM ZE STANINA W IVYBRIDGE ( WIELKA BRYTANIA)

W terminie od trzydziestego kwietnia do piątego maja 2012 roku nauczyciele i uczniowie gimnazjum w Staninie uczestniczyli w spotkani szkół partnerskich w Anglii w ramach realizowanego programu Comenius „LIVING HAPPILY IN MY EUROPEAN HOUSE ”. Szkoła polska reprezentowana była przez: dyrektora szkoły Janusza Sobiecha, wicedyrektora Jarosława Michalaka, szkolnego koordynatora projektu Małgorzatę Matyszek, nauczycieli: Marzeny Wierzchowskiej, Stanisława Skorupy oraz czterech uczennic gimnazjum: Natalii Sobiech, Karoliny Oskroby, Karoliny Koślacz, Olgi Cieślak.

Czytaj więcej (pdf) >>



Wizyta Państw w Polsce

W dniach od 9. ¬- 13. maja 2012 r. odbyła się w Szkole Podstawowej w Staninie wizyta w ramach realizowanego przez nas projektu programu Comenius Pt: „Zmień coś”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich szkół partnerskich, tj. dwudziestu pięciu nauczycieli z Hiszpanii, Niemiec, Finlandii, Norwegii, Węgier, Walii i Włoch. W naszej placówce wszyscy bardzo angażowali się w przygotowanie szkoły na czas odwiedzin naszych zagranicznych gości. Na szkole pojawiły się flagi krajów partnerskich, gazetki, dekoracje.

Czytaj więcej (pdf) >>



10- lecie zespołu Mroczkowiacy

Dnia 06.05. 2012 r. w Zespole Szkół w Jeleńcu odbyła się uroczystość 10- lecia zespołu Mroczkowiacy. Po przemówieniu kierownika zespołu Mroczkowiacy, dyrektora ZS w Jeleńcu oraz ks. proboszcza miejscowej parafii, jubilaci przyjęli życzenia od Grzegorza Rzymowskiego i Stanisława Zarzyckiego z ZPiT Ziemi Łukowskiej Łukowiacy.

Czytaj więcej (pdf) >>



Wójt Gminy Stanin ogłasza konkurs plastyczny

W związku z realizacją projektu „Wrota Lubelszczyzny – Informatyzacja Administracji” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013, Gmina Stanin ogłasza konkurs plastyczny nawiązujący swoją tematyką do w/w projektu.

Konkurs przeznaczony jest dla szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgminazjalnych, których organem prowadzącym jest Gmina Stanin.

Głównym celem Konkursu jest poszerzenie wiedzy na temat projektu Wrota Lubelszczyzny - Informatyzacja Administracji realizowanego przez Województwo Lubelskie, w ramach IV Osi Priorytetowej Społeczeństwo Informacyjne, Działanie 4.1 Społeczeństwo Informacyjne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 - 2013 oraz jego promowanie wśród mieszkańców województwa lubelskiego.

Konkurs zostanie przeprowadzony w terminie do dnia 20.06.2012 r. a ogłoszenie zwycięzcy i wręczenie nagród laureatom nastąpi w dniu 01.07.2012 r. podczas gminnego zakończenia roku szkolnego.

ZAPRASZAMY!!!


Pliki do pobrania:
Regulamin - konkurs plastyczny (pdf)
Formularz zgłoszeniowy (pdf)
Oświadczenie (pdf)


stanin


„JESTEM BEZPIECZNY” - 2012

W dniu 04.04.2012r. w Szkole Podstawowej w Jonniku obyły się gminne eliminacje XII edycji Konkursu Wiedzy Prewencyjnej „Jestem bezpieczny”. Wzięły w nim udział reprezentacje wszystkich szkół podstawowych z Gminy Stanin. Eliminacje poprzedzone zostały częścią artystyczną, promującą bezpieczne zachowania w różnych sytuacjach życiowych, w wykonaniu uczniów SP w Jonniku. Nad przebiegiem konkursu czuwali przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Łukowie oraz dyrektor ZEAS w Staninie – p. Karol Kłos. Walka 3-osobowych zespołów była dość wyrównana. I miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej w Sarnowie, II – SP w Jonniku, III – SP w Jeleńcu. Zespoły te otrzymały nagrody o łącznej wartości ok. 500,00 zł, ufundowane przez Wójta Gminy Stanin – Pana Krzysztofa Kazanę. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia. Konkurs odbywał się w atmosferze zbliżających się Świąt Wielkanocnych, więc organizatorzy, reprezentacje szkół i ich opiekunowie zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany dzięki uprzejmości Rady Rodziców i pracowników administracji i obsługi SP w Jonniku, a dyrektor szkoły – p. Halina Gajo złożyła wszystkim życzenia i wręczyła stroiki świąteczne.

stanin

INSTALACJE SOLARNE
W GMINIE STANIN.

Gmina Stanin przystąpiła do projektu, polegającego na montażu instalacji solarnych – kolektorów słonecznych do przygotowywania C.W.U. w gospodarstwach domowych oraz obiektach użyteczności publicznej, dla którego ubiegać się będzie o dofinansowanie ze środków unijnych w ramach działania 6.2 – Energia przyjazna środowisku Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Właściciele nieruchomości którzy zgłoszą swój udział w projekcie pokryją około 15% (w zależności od wysokości dotacji ustalonej przez Zarząd Województwa) kosztów montażu solarów. Odpowiedni wniosek aplikacyjny Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Lubelskiego, Gmina Stanin będzie składać na przełomie kwietnia i maja.

stanin
Do 20 kwietnia 2012 roku mieszkańcy Gminy Staninmają możliwość zgłaszania swojego zainteresowania instalacją kolektorów słonecznych na swoich budynkach w ramach projektu "Instalacje solarne w Gminie Stanin"

Wszystkich zainteresowanych przystąpieniem do projektu zapraszamy do składania deklaracji uczestnictwa ( najpóźniej do 20 kwietnia 2012 r.) w Urzędzie Gminy Stanin osobiście /pokój 19/ lub za pośrednictwem Sołtysa wsi.

Warunkiem udziału w projekcie jest złożenie w wymaganym terminie wszystkich dokumentów- Deklaracji udziału w projekcie, ankiety oraz zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Wszelkie informacje oraz druki deklaracji zamieszczone są na stronie internetowej Gminy Stanin (www.stanin.pl) oraz dostępne u Sołtysa wsi.

1.Deklaracja udziału w projekcie oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych (pdf)
2.Ankieta (pdf)


WÓJT GMINY STANIN
Krzysztof Kazana



Komunikat dla rolników

SZACOWANIE STRAT W UPRAWACH, KTÓRE ULEGŁY ZNISZCZENIU W WYNIKU UJEMNYCH SKUTKÓW PRZEZIMOWANIA

Stanin, 2012.04.02

Komunikat dla rolników [plik .pdf] >>>

Oświadczenie rolnika - uprawy 2012 [plik .pdf] >>>



PROMOCJA OBSZARU LGD „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI”
W LUBLINIE

W dniach od 3 do 14 kwietnia 2012 r. w Centrum Promocji Województwa Lubelskiego w Lublinie, przy ul. Krakowskie Przedmieście 41, Lokalna Grupa Działania „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI” organizuje akcję promocyjną obszaru LGD i jego walorów turystycznych pod hasłem: „POZNAJ PÓŁNOCNY ZACHÓD WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO”.

W programie:

3 – 14 kwietnia:
wystawa fotografii Pawła Przeździaka i Grzegorza Ussa pt. „Rezerwat Jata – nieznany ląd” 12 – 14 kwietnia:
promocja walorów obszaru LGD „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI”
13 kwietnia, godz. 15:00:
prelekcjaMichała Świdra (doktoranta z Wydziału Nauk o Ziemi i Zagospodarowania Przestrzennego – Zakład Geoekologii i Paleogeografii Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie) nt. Atrakcje turystyczne obszaru LGD „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI”
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!



Wizyta w Turcji

Od 27 lutego do 03 marca 2012 r. grupa złożona z nauczycieli Szkoły Podstawowej w Staninie, Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Stanin Bona Fide oraz Gminy Stanin gościła w Cankiri (Turcja). Wizyta strony polskiej była kolejnym etapem realizowanego w latach 2011-2013 projektu Comenius Regio „Rozwój współpracy szkoły z rodzicami jako sposób na wzrost jakości edukacji”

W skład delegacji polskiej weszli: Janusz Sobiech dyrektor Zespołu Szkół w Staninie, Jadwiga Grudzień - dyrektor Zespołu Szkół w Zagoździu, Teresa Kłos - dyrektor Szkoły Podstawowej w Sarnowie oraz nauczyciele: Wanda Michalak, Iwona Połeć, Cecylia Barszcz, Jolanta Skwarek, Małgorzata Matyszek.

Grupa polska-turecka w trakcie spotkań roboczych miała okazję poznać i porównać systemy edukacyjne swoich krajów. Tematem, któremu poświęcono najwięcej uwagi, była współpraca szkoły z rodzicami. Partnerzy projektu wymieniali się doświadczeniami, między innymi w zakresie sposobów wspierania rodziców w procesie edukacyjnym ich dzieci, pomocy rodzicom w rozwiązywaniu problemów, metod wzbogacania wiedzy rodziców w zakresie niektórych aspektów edukacyjnych, aktywowania rodziców do współpracy ze szkołą.


Nasz pobyt w Turcji był bardzo fascynujący i pełen różnorakich wydarzeń. Z pewnością zapamiętamy wyjątkową gościnność naszych gospodarzy, ich dbałość o kultywowanie tradycji, troskę o przekazywanie dziedzictwa kulturowego w postaci tańca i śpiewu młodszemu pokoleniu. Poznaliśmy niektóre tradycyjne tańce i wzruszaliśmy się słuchając tradycyjnych nostalgicznych pieśni tureckich. Mieliśmy okazję zwiedzać mauzoleum twórcy nowoczesnego państwa tureckiego Kemala Atatürka, odwiedziliśmy meczet, gdzie obserwowaliśmy i słuchaliśmy modlitwy wiernych prowadzonej przez duchownego - hodżę. Kolejna wizyta w ramach realizacji programu planowana jest maju 2012 w Polsce.

Życzenia z okazji Dnia Kobiet

Wszystkim Kobietom, a w szczególności Mieszkankom Gminy Stanin
składam najserdeczniejsze życzenia:
Wszystkiego najlepszego, dużo szczęścia,
by w każdym dniu roku uśmiech na Waszej twarzy gościł tak samo często, jak w tym dniu.
 Bądźcie zawsze szczęśliwe, złym losom nieznane, uprzejme, czułe, tkliwe,
przez wszystkich kochane.
Życzę także zadowolenia z siebie, radości życiowej, dużo sukcesów
i spełnienia wszystkich, nawet tych najskrytszych marzeń.

Wójt Gminy Stanin
Krzysztof Kazana

OBWIESZCZENIE
SZEFA OBRONY CYWILNEJ GMINY
- WÓJTA GMINY STANIN

w sprawie przeprowadzenia comiesięcznego treningu
Systemu Wczesnego Ostrzegania o zagrożeniach (SWO)
na terenie gminy Stanin

Treść obwieszczenia [plik .pdf] >>>

INFORMACJA

Dyżury w Punkcie Konsultacyjnym w Staninie
dla osób z problemem alkoholowym oraz dla ofiar przemocy
godziny dyżurów w 2012 roku: 15:00 - 17:00

Treść informacji [plik .pdf] >>>

OGŁOSZENIE

Wyników otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań gminy o chrakterze pożytku publicznego w 2012r.

Treść ogłoszenia [plik .pdf] >>>

BABCIU DROGA, DZIADKU MIŁY!

Dzień Babci i Dziadka w Zespole Szkół w Zagoździu

21 i 22 stycznia obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. To była dobra okazja, by przypomnieć sobie
o osobach, którym często zawdzięczamy większość rozkoszy dzieciństwa. W tych dniach Babcie
i Dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości.

Uczniowie Zespołu Szkół w Zagoździu także pamiętali o swoich Babciach i Dziadkach, dlatego też 23 stycznia przygotowali dla nich uroczyste spotkanie. Punktualnie o godzinie 12-ej szacowni goście zajęli miejsca przy stołach. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości przygotowano poczęstunek oraz wspaniały program artystyczny.

Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor Jadwiga Grudzień, następnie głos zabrał Wójt Gminy Stanin Pan Krzysztof Kazana, który złożył serdeczne życzenia przybyłym gościom. Zrobił wszystkim wielką niespodziankę śpiewając refren piosenki Andrzeja Rybińskiego Nie liczę godzin i lat…. i obdarowując zarówno gości jak i występujące dzieci mandarynkami.

Część artystyczną rozpoczęli mali aktorzy, począwszy od przedszkola po klasę III szkoły podstawowej. Wyrecytowali wiele pięknych wierszy o miłości i wdzięczności. Nie mogło zabraknąć występu szkolnego zespołu tanecznego Tańczące nutki.

Kochani dziadkowie mogli przenieść się na chwilę w lata młodości, za sprawą inscenizacji przygotowanej przez uczniów gimnazjum Na wsi wesele.
Program artystyczny, który zaprezentowali uczniowie zapewnił przybyłych gości o tym, że ich wnuczęta nie tylko osiągają wspaniałe wyniki w nauce, ale również posiadają zdolności muzyczne, aktorskie oraz taneczne.

Na twarzach można było zaobserwować uśmiech, radość, łzy szczęścia i wzruszenia. Wielką przyjemność sprawiły babciom i dziadkom drobne, własnoręcznie wykonane upominki wręczone przez wnuków.

Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu, była okazją do umocnienia więzi rodzinnej, miłego spędzania czasu, bliższego poznania się.

OBWIESZCZENIE SZEFA OBRONY CYWILNEJ GMINY - WÓJTA GMINY STANIN

w sprawie przeprowadzenia comiesięcznego treningu
Systemu Wczesnego Ostrzegania o zagrożeniach (SWO)
na terenie gminy Stanin

Na podstawie "Zarządzenia Nr 21/2011 Wójta Gminy Stanin – Szefa Obrony Cywilnej Gminy z dnia 12 lipca 2011 r. w sprawie zasad przygotowania i zapewnienia działania Systemu Wykrywania i Alarmowania (SWA) oraz Systemu Wczesnego Ostrzegania (SWO) na terenie gminy Stanin – Wójt Gminy Stanin informuje, że dnia 26 stycznia 2012 roku (czwartek) o godz. 12°° na terenie Gminy Stanin zostanie przeprowadzona głośna próba syren alarmowych (sygnał alarmowy trwający 1 minutę) w następujących punktach alarmowania:

Gózd, Jeleniec, Jonnik, Kopina, Sarnów, Stanin, Tuchowicz, Wnętrzne.

Powyższy sygnał będzie miał charakter ćwiczebny, ogłoszony w ramach comiesięcznego treningu Systemu Wczesnego Ostrzegania o zagrożeniach (SWO), stanowiącego elementy gminne Wojewódzkiego Systemu Wczesnego Ostrzegania i po jego ogłoszeniu należy zachować spokój oraz nie podejmować żadnych działań.

WÓJT GMINY STANIN
Krzysztof Kazana

OGŁOSZENIE

Wójt Gminy Stanin przypomina, że w dniu 31 stycznia 2012 roku upływa ustawowy termin do wniesienia przez przedsiębiorców oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w 2011 roku oraz uiszczenia pierwszej raty opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w 2012 roku.

Dopełnienie powyższego obowiązku jest warunkiem zachowania przez przedsiębiorcę uprawnień do dalszej kontynuacji sprzedaży napojów alkoholowych.

W przypadku nie przedłożenia oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych
za 2011r. oraz nie dokonania opłaty I-ej raty do dnia 31.01.2012 r. zezwolenie wygasa
a przedsiębiorca może wystąpić o nowe zezwolenie po 6 miesiącach.

Termin do wniesienia opłaty nie podlega przywróceniu bez względu na przyczyny jego niedotrzymania.

Wójt Gminy
Krzysztof Kazana

Poplenerowa wystawa fotografii "Rezerwat Jata - nieznany ląd"

W dniu 10 stycznia 2012r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Łuków odbyło się uroczyste otwarcie poplenerowej wystawy fotografii pod nazwą "Rezerwat Jata - nieznany ląd".

"Przyroda w odróżnieniu od człowieka nie dzieli pod względem religii, opcji politycznych i nurtów społecznych. Przyroda dzieli jedynie na tych, którzy ją szanują lub nie. I przed tymi pierwszymi odkrywa swe tajemnice" - mówił w czasie otwarcia wystawy Grzegorz Uss, Leśniczy Leśnictwa Jata.

Wystawę oraz poprzedzający ją plener fotograficzny zorganizowali Robert Wysokiński, Paweł Przeździak oraz Krzysztof Fornal, radny Powiatu Łukowskiego. Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta Łuków Dariusz Szustek, Wójt Gminy Łuków Mariusz Osiak, Wójt Gminy Stanin Krzysztof Kazana oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków Zbigniew Kozioł.

Do uczestników otwarcia list wystosował, nieobecny z powodu obowiązków, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Cezary Kucharski.

Na wystawie fotografii można było podziwiać zdjęcia wykonane przez uczestników pleneru fotograficznego urządzonego w Jacie w dniu 17-18 października 2011r. Pod przewodnictwem Leśniczego Leśnictwa Jata Grzegorza Ussa uczestniczyli w nim: Maryla Bajda, Marek Domański, Krzysztof Fornal, Zbigniew Głębicki, Marcin Jakubiak, Jarosław Kurzawa, Magdalena Mateńko, Paweł Przeździak wraz z synem Piotrem, Daniel Strzaliński, bracia Piotr i Maciej Tołwińscy, oraz Robert Wysokiński.

Ekspozycja prezentowała rezerwat Jata, który pod względem długości istnienia ustępuje tylko Białowieskiemu Parkowi Narodowemu. Utworzony 21 marca 1933r. z inicjatywy prof. W. Szafera, wybitnego polskiego przyrodnika chroni najdalej wysunięte na północ, naturalne, wyspowe stanowisko jodły. Różnorodna przyroda rezerwatu, bogactwo jego krajobrazów oraz kunszt fotografii dały w połączeniu wspaniałe zdjęcia.
Jeden z organizatorów, oraz twórca dwóch filmów o rezerwacie, Robert Wysokiński z pasją mówi o Jacie: "Zawsze kiedy staję tu, twarzą w twarz z dziką przyrodą, kiedy wydaje mi się, że wiem już tak wiele o tym miejscu, wtedy Jata odkrywa przede mną kolejne, małe i duże, tajemnice. Po raz dalszy fascynuje, ale i onieśmiela. Jata to jedno z nielicznych miejsc, gdzie można uciec od chaosu cywilizacji, to kraina cichych lasów i bagien, gdzie przyroda rządzi swoimi prawami, w które nie wolno nam ingerować. Należy powtórzyć za Bł. Janem Pawłem II, że: "Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń..."

Owocem pleneru był także okolicznościowy kalendarz na rok 2012. Urokliwe fotografie z pleneru, wraz ze zdjęciami z prywatnego zbioru Andrzeja Borowskiego, całorocznie będą zdobiły ściany domów.

Otwarcie wystawy cieszyło się dużym zainteresowaniem. Piękna przyroda rezerwatu zachwyciła zwiedzających, a Jata stała się lądem bardziej znanym …

Organizatorzy serdecznie zapraszają do odwiedzania wystawy "Rezerwat Jata - nieznany ląd" dostępnej w holu Urzędu Miasta Łuków, przy ul. Piłsudskiego 17 oraz w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Łuków, przy ul. Świderskiej 12, od pon. do pt, w godzinach pracy urzędów.

Fot. Paweł Przeździak,